Adrian i Tomasz Zielińscy - trenują podnoszenie ciężarów

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
red

Adrian i Tomasz Zielińscy - trenują podnoszenie ciężarów

red

Bracia, którzy razem trenują podnoszenie ciężarów, mają wspólnych idoli i podobne osiągnięcia sportowe. Obaj są również faworytami do medali podczas igrzysk w Rio de Janeiro.

Urodzili się w Nakle nad Notecią - Adrian 28 marca 1989 roku, Tomasz półtora roku później, 29 października 1990. Adrian ukończył w Nakle I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego. Bardziej związani są jednak z Mroczą, gdzie mieszkali z rodzicami, i gdzie spędzali dzieciństwo.

Bracia już od dzieciństwa wiedzieli, że w życiu będą zawodowo zajmować się podnoszeniem ciężarów. Naturalnym wyborem był klub Tarpan Mrocza, do którego Adrian zapisał się w wieku ośmiu lat, jego brat - siedmiu.

Nie mieli łatwego startu, bo budżet Tarpana nie gwarantował nic poza absolutnym minimum. A i to nie zawsze. Dlatego też początki braci Zielińskich wiążą się ze spartańskimi warunkami. W pierwszych latach treningów nie mieli dostępu ani do profesjonalnych sztang, ani prawdziwych ciężarów. Na zwykłych kijach od szczotek dźwigali to, co akurat było pod ręką.

Wytrwali dzięki samozaparciu. Ich mama, Urszula, wspomina, że nie odpuszczali nawet świąt:

„Oni za długo bez podnoszenia nie posiedzą”.

Sami jednak przyznają, że wszystkie sukcesy zawdzięczają trenerowi Ireneuszowi Chełmowskiemu. To on wziął ich pod swoje skrzydła w Tarpanie i ukształtował na prawdziwych zwycięzców. Był tak zżyty z braćmi, że kiedy w 2010 roku Adrian znalazł się w reprezentacji na mistrzostwa świata, a dla niego zabrakło miejsca w kadrze, to za własne oszczędności pojechał za swoim wychowankiem, byle tylko być przy nim. Na tych samych zawodach Adrian został mistrzem świata w wadze 85 kg. Niestety, w tym samym roku trener zachorował,a w 2011 roku zmarł. Wydarzenie to wywarło ogromny wpływ na obu braciach.

Zarówno Adrian, jak i Tomasz reprezentowali barwy Tarpana do 2016 roku. Do tego czasu zdążyli swoimi osiągnięciami rozsławić niewielki klub z Mroczy w kraju, a także w międzynarodowym światku sztangistów.

Adrian i Tomasz Zielińscy - trenują podnoszenie ciężarów
Jarosław Prus

Osiągnięcia Adriana Zielińskiego

Bardziej utytułowany jest Adrian. W dorobku ma tytuł mistrza Europy i świata w kategorii juniorów oraz piąte miejsce w Mistrzostwach Europy w Bukareszcie z 2009 roku. W 2010 roku wygrał Akademickie Mistrzostwa Świata w tajwańskim Taizhong i zdobył złoto podczas Mistrzostwa Świata seniorów w Antalyi w kategorii do 85 kilogramów. W następnym roku na Mistrzostwach Świata w Paryżu był trzeci. W dorobku ma jeszcze tytuł mistrza Europy z Tel Awiwu (2014 r.), a w listopadzie 2015 roku zajął piąte miejsce podczas mistrzostw świata w Houston w kategorii 94 kg. Jednak miesiąc po tych ostatnich zawodach przyłapano na dopingu trzech rywali Adriana, którzy zajęli wyższe miejsca. Wszyscy zostali zdyskwalifikowani i w efekcie Polakowi przyznano srebrny medal.
Największe sukcesy Adriana wiążą się z Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie w 2012 r. Po rwaniu – podniósł 174 kg – był na trzeciej pozycji. Podrzut rozpoczął spokojnie, od 206 kg, ale skończył z ciężarem 211 kg, którym pobił rekord Polski i ostatecznie zapewnił sobie olimpijski złoty medal w kategorii do 85 kg. W 2013 roku Prezydent odznaczył go jeszcze Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego i za osiągnięcia sportowe.

Osiągnięcia Tomasza Zielińskiego

Również Tomasz jest olimpijczykiem z Londynu, gdzie startował w kategorii do 94 kg. I choć z wynikiem 385 kg w dwuboju (175+210) pobił swój rekord życiowy o siedem kg, to ostatecznie został sklasyfikowany na 9. pozycji. Ponadto Tomasz ma w swoim dorobku: 2. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w 2010 r., 4. miejsce na Mistrzostwach Europy 2012 r. i 8. miejsce na Mistrzostwach Świata 2013. Od tego czasu jego forma cały czas rośnie. W kwietniu 2016 roku zdobył złoty medal podczas Mistrzostw Europy w norweskim Forde zaliczając 387 kg w dwuboju w kategorii do 94 kg. To jego drugi seniorski medal imprezy tej rangi, ale pierwszy złoty. Dwa lata wcześniej w Tel Awiwie zdobył srebro.
Złoto z Norwegii dało Tomkowi niemal pewne miejsce w kadrze na sierpniowe igrzyska w Rio de Janeiro, gdzie razem z Adrianem będą mocnymi faworytami do podium. Obaj trenują do tych zawodów w klubie Zawisza Bydgoszcz, do którego przenieśli się z Tarpana w styczniu 2016 r.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.