Anna Bonna - znana aktorka teatralna i filmowa

Czytaj dalej
red

Anna Bonna - znana aktorka teatralna i filmowa

red

Aktorka teatralna i filmowa, szczególnie dobrze znana bydgoskiej publiczności, dla której przez blisko dekadę występowała na deskach Teatru Polskiego. Propagatorka zdrowego trybu życia.

Urodziła się 10 listopada 1972 roku w Świeciu. Los jednak skierował ją do Olsztyna, gdzie w 1995 roku ukończyła Studio Aktorskie działające przy Teatrze im. Stefana Jaracza. Kształciła się na kierunku aktorstwo dramatyczne.

Wybór studiów okazał się jak najbardziej słuszny. Jeszcze w trakcie nauki młoda Anna Bonna zaczęła rozwijać swoją karierę aktorską. Debiutowała w 1991 roku – jeszcze jako słuchaczka Studia Aktorskiego – rolą w „Pinokiu”, musicalu reżyserowanym przez jacka Medweckiego w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza. Natomiast w kolejnym roku znalazła się w obsadzie bajki muzycznej dla dorosłych pt. „Cień”, w reżyserii Zbigniewa Marka Hassa. Libretto do sztuki napisał sam Wojciech Młynarski.

W ten sposób Anna kontynuowała naukę aktorstwa i równolegle systematycznie zdobywała coraz większe uznanie teatralnego środowiska. Wkrótce postępy, jakie poczyniła, zaowocowały kolejną rolą. Tym razem był to dramat Augusta Strindberga pt. „Panna Julia”, który w 1992 roku reżyserował w Olsztynie Jarosław Ostaszkiewicz. W 1993 roku młodą i perspektywiczną aktorkę wypatrzył i zatrudnił Andrzej Maria Marczewski, ówczesny dyrektor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. I tak, 1 września 1993 roku, Anna rozpoczęła długą przygodę z bydgoską publicznością.

Przez dziesięć lat, do 2004 roku, pokazała się na scenie Teatru Polskiego w kilkudziesięciu, zarówno pierwszo i drugoplanowych rolach. Przez pierwsze dwa sezony grała jeszcze jako adeptka. W tym czasie teatromani oglądali ją m.in. w: „Pożądaniu schwytanym za ogon” w reż. Wiesława Górskiego (premiera 18 lutego 1995 r.), czy w spektaklu „Teatrzyk Zielona Gęś” w reż. Ryszarda Majora (9 kwietnia 1995 r.). Od sezonu 1995/96 była już jednak pełnoprawną aktorką TPB. Z bydgoskim zespołem zagrała m.in.: w „Dziadach” w reż. Andrzeja Waldena (12 listopada 1998 r.), w „Poskromieniu złośnicy” w reż. Adama Orzechowskiego (premiera 4 listopada 2000 r.), w „Niesamowitych opowieściach braci Grimm” w reż. Krzysztofa Galosa (premiera 6 stycznia 2001 r.), w „Czwartej siostrze” w reż. Iwony Kempy (premiera 24 lutego 2001 r.), w „Kartotece” w reż. Krzysztofa Galosa (premiera 20 października 2001 r.), czy w końcu w „Balu w operze” w reż. Ryszarda Majora (premiera 6 kwietnia 2002 r.).

Przez dziesięć lat występów w Bydgoszczy Anna podbiła serca widzów. Szybko też zdobyła uznanie krytyków. W 2001 roku lokalna redakcja „Gazety Wyborczej” przyznała jej Nagrodę im. Hieronima Konieczki, która do dziś jest wręczana młodym, wyróżniającym się aktorom Teatru Polskiego. W następnym roku trafiły do niej jeszcze dwa inne wyróżnienia - Nagroda prezydenta Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz „Laur Grzymały”.

W 2004 roku Anna zakończyła współpracę z bydgoską sceną. W tym samym roku przeprowadziła się z rodziną do Warszawy, gdzie zaczęła rozwijać swoją karierę filmową. Pierwsze kroki przed kamerą stawiała na planie serialu „Klan”, w którego obsadzie znalazła się jeszcze w 1997 roku. W latach 2003-2007 wystąpiła w kilku odcinkach „Sąsiadów”, a od 2005 do 2008 roku grała w serialu „Plebania”. Widzowie mogli ją także oglądać, m.in.: w serialu „M jak miłość”, czy „U fryzjera”.

Kilka lat temu zawiesiła jednak swoją karierę aktorską i całkowicie poświęciła się nowej pasji. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz liczne szkolenia, dzięki którym została instruktorem fitness i trenerem personalnym. Obecnie jest cenioną w Trójmieście trenerką, a jak przyznają jej pracodawcy:

„na siłowni jest wymagającą profesjonalistką, która zaraża pozytywną energią, i zawsze daje wycisk”.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.