Arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski. Skąd pochodzi?

Czytaj dalej
S

Arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski. Skąd pochodzi?

S

Kiedy 8 kwietnia 2003 roku otrzymał nominację z rąk Jana Pawła II, był najmłodszym biskupem na świecie. Od trzech lat stoi na czele Kościoła katolickiego w Polsce.

17 maja 2014 roku papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski.

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak pochodzi z Suchatówki w gminie Gniewkowo, gdzie do dziś mieszkają jego rodzice i młodszy brat Tomasz. Urodził się 19 grudnia 1964 roku w Inowrocławiu. Wojciech Polak uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewkowie i już jako kilkuletni chłopiec służył do mszy, jako ministrant, w rodzinnej parafii pw. św. Mikołaja i św. Konstancji w Gniewkowie.

Po ukończeniu szkoły podstawowej Wojciech Polak kontynuował naukę w III Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Egzamin dojrzałości zdał w 1983 roku i wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Ukończył je z magisterium z teologii moralnej uzyskanym na papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.

Arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski. Skąd pochodzi?

Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 roku. Udzielił mu ich w Katedrze Gnieźnieńskiej, również pochodzący z Kujaw, kardynał Józef Glemp, prymas Polski. W latach 1989–1991 był wikariuszem w parafii farnej w Bydgoszczy i jednocześnie sekretarzem rezydującego tam gnieźnieńskiego biskupa pomocniczego Jana Nowaka, wikariusza biskupiego dla miasta Bydgoszczy.
Dekretem prymasa Polski w 1991 roku został skierowany na studia z zakresu teologii moralnej w Wyższym Instytucie Teologii Moralnej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. W latach 1991–1993 odbył studia licencjackie, ukończone dnia 20 czerwca 1993 roku tytułem licencjata teologii moralnej. Studia doktoranckie ukończył 13 listopada 1995 roku. Abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, 1 września 1995 roku mianował go prefektem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie oraz wykładowcą teologii moralnej w tymże seminarium oraz w Prymasowskim Instytucie Teologicznym w Gnieźnie i Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. 1 sierpnia 1999 roku został rektorem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 8 kwietnia 2003 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. 4 maja 2003 roku w katedrze gnieźnieńskiej konsekrowany został na biskupa przez abp. Henryka Muszyńskiego. Był wówczas najmłodszym biskupem na świecie. Przez 2,5 roku był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. W wieku 49 lat został arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski.

Arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski. Skąd pochodzi?

Z Gniewkowem, rodzinną Suchatówką, parafią pw. św. Mikołaja i św. Konstancji wciąż czuje się bardzo związany. W 2012 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gniewkowo. Kiedy tylko czas mu na to pozwala, przyjeżdża do rodzinnej Suchatówki. Można go spotkać, jak spaceruje po lesie czy wędruje z kijkami wokół jeziora. Chętnie też przyjeżdża na Kujawy, by uczestniczyć w różnych uroczystościach, i to nie tylko kościelnych. W rodzimej parafii, gdzie przyszły prymas przyjmował pierwsze sakramenty, służył do mszy, najpierw jako ministrant, a później lektor, i tutaj odprawił swoją pierwszą prymicyjną mszę świętą, obchodził jubileusz 25-lecia świeceń kapłańskich.

Bardzo jestem wdzięczny, że Pan daje mi łaskę, bym po 25 latach od mszy prymicyjnej, którą odprawiłem 14 maja 1989 roku, mógł powrócić do Gniewkowa – mówił podczas jubileuszowych uroczystości.S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.