Beata Kawka - aktorka filmowa, teatralna, dubbingowa

Czytaj dalej
S

Beata Kawka - aktorka filmowa, teatralna, dubbingowa

S

Beata Kawka to aktorka filmowa, teatralna, dubbingowa, producentka i reżyserka dubbingu.

„Chciałam być znana i tyle” – tak mówi o wyborze zawodu. Przyznaje, że składając papiery na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, nikt poza nią samą nie wierzył, że uda jej się ukończyć studia w stolicy. Osiągnęła to i wiele więcej…

Beata Kawka pochodzi z niewielkiej wsi koło Barcina. Na świat przyszła 7 września 1967 roku w Szubinie. Ukończyła I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu – to samo, którego absolwentem był chociażby ks. kardynał Józef Glemp. Po maturze ruszyła na podbój Warszawy. Była bardzo zdeterminowana. Przez całe studia udowadniała, że jest gotowa, aby zostać aktorką.

Beata Kawka - aktorka filmowa, teatralna, dubbingowa

Debiutowała pod koniec 1990 roku na deskach Teatru PWST. Wcieliła się w rolę Justyny w sztuce „Fredraszki” na podstawie twórczości Aleksandra Fredry, w reżyserii Jana Englerta. Dwa lata później po raz pierwszy wystąpiła w Teatrze Telewizji. Zagrała Olgę – główną bohaterkę w sztuce „Prorok Ilja” w reżyserii Tadeusza Słobodzianka. W 1993 roku została laureatką nagrody dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Przez pięć lat – od 1993 do 1998 roku – była aktorką Teatru Nowego w Warszawie. Występowała także na deskach Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy, Opery Bałtyckiej i Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Ma na koncie kilkanaście ról teatralnych w spektaklach takich reżyserów jak Tadeusz Słobodzianek, Paweł Łysak, Adam Hanuszkiewicz czy Zbigniew Zapasiewicz.

Bywa nazywana aktorskim kameleonem. Jest jedną z wiodących aktorek drugoplanowych w Polsce. Wielość ról i różnorodność postaci, w które się wciela, sprawia, że nie da się jej zaszufladkować.Jednym z najważniejszych wyróżnień w jej karierze jest nagroda dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Madrycie 2007. Otrzymała ją za rolę Beaty w obrazie „Jasne błękitne okna” w reżyserii Bogusława Lindy. Trzeba dodać, że pomysł na scenariusz powstał na podstawie doświadczeń i wspomnień Beaty Kawki, która była również producentem filmu.

– Jestem ciągle w środku siebie młodą dziewczyną. Nie straciłam tej odrobiny szaleństwa, którą zawsze w sobie pielęgnowałam. Z wiekiem mam wreszcie czas na koncertowe objeżdżanie świata – przyznała w jednym z wywiadów.

Beata Kawka - aktorka filmowa, teatralna, dubbingowa

Jest jedną z dwunastu bohaterek książki „Optymistki” Marzanny Graff-Oszczepalińskiej, w której opowiada, jak optymizm pomaga jej iść przez życie i osiągać sukcesy. Beata Kawka prowadzi również własne studio dźwiękowe– Jestem ciągle w środku siebie młodą dziewczyną. Nie straciłam tej odrobiny szaleństwa, którą zawsze w sobie pielęgnowałam. Z wiekiem mam wreszcie czas na koncertowe objeżdżanie świata – przyznała w jednym z wywiadów. Film Factory w Warszawie, a w 2016 roku została dyrektorką artystyczną Teatru Miejskiego w Lesznie.

Fascynuje się dubbingiem. Jej głos można było usłyszeć w takich produkcjach jak „King Kong: Władca Atlantydy”, „Głupi i głupszy” czy „Harry Potter i więzień Azkabanu”, gdzie jednocześnie była też kierownikiem produkcji.

Ma córkę Zuzannę, która poszła w ślady mamy i postanowiła zostać aktorką. Zagrały wspólnie w filmie Patryka Vegi „Pitbull. Nowe porządki”.źródła zdjęć: Archiwum Beaty Kawki, Archiwum Polska Press

S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.