Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Błogosławiona Maria Karłowska

Błogosławiona Maria Karłowska                      Fot. archiwum Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej

Maria Karłowska była założycielką Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, którego dom generalny znajduje się w Jabłonowie Pomorskim. Znana jest z działalności na rzecz ubogich i opuszczonych, szczególnie jednak kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji. W 1997 roku została ogłoszona błogosławioną, przez papieża Jana Pawła II.

Urodziła się 4 września 1865 roku w Słupówce koło Kcyni – dziś ta miejscowość nosi nazwę Karłowo. Była jedenastym dzieckiem Mateusza i Eugenii Karłowskich, którzy wychowywali swoje dzieci w głębokiej pobożności i patriotyzmie.

Gdy miała pięć lat, rodzice sprzedali Słupówkę i przenieśli się do Poznania, ona zaś razem z bratem Zdzisławem trafiła pod opiekę starszego brata Leona i wychowywała się z jego dziećmi. Od dziesiątego roku życia mieszkała z rodzicami w Poznaniu. Gdy miała 17 lat na ręce swojego spowiednika złożyła śluby dozgonnej czystości. Wkrótce potem zmarli jej rodzice i Maria wyjechała do Berlina na kurs kroju i szycia. Po nim rozpoczęła pracę jako instruktorka młodych pracownic pracowni haftu i szycia swojej starszej siostry Wandy, która była też jej matką chrzestną. Jednocześnie pracowała z chorymi, ubogimi, wielodzietnymi rodzinami i rozbitymi małżeństwami z ubogich dzielnic Poznania. Z tego czasu została zapamiętana jako osoba bardzo pobożna i pogodna.

Na jej życiu zaważyło spotkanie Franki, biednej dziewczyny, którą poznała w listopadzie 1892 roku.

To wydarzenie zwróciło jej uwagę na dziewczęta, którym nikt nie zapewnił właściwej edukacji i nikt się nimi nie opiekował. Zainspirowało ją do pracy dobroczynnej i założenia ochronki dla takich osób.

Pierwsze tego typu miejsce powstało przy poznańskiej ulicy Naumanna (dziś Działyńskich) w prywatnym mieszkaniu jej przyjaciółki. Osób potrzebujących pomocy Maria Karłowska poszukiwała na ulicach, cmentarzach, w domach publicznych, więzieniach oraz na oddziałach dla chorych wenerycznie kobiet. Pierwsza ochronka szybko stała się za ciasna, Maria Karłowska stworzyła więc drugą, przy ulicy Szewskiej, także w Poznaniu.

Błogosławiona Maria Karłowska
archiwum Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej

W 1894 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Osiem lat później wraz ze swoimi współpracownicami złożyła śluby zakonne, w tym ślub dodatkowy – poświęcenia się pracy nad osobami zagubionymi moralnie. Zgromadzenie zostało zatwierdzone przez biskupa 13 kwietnia 1909 roku.

Pracę Marii Karłowskiej i jej zgromadzenia doceniła hrabina Aniela Potulicka, ofiarowując zgromadzeniu zabudowania gospodarcze wraz z ziemią w Winiarach, które dziś są dzielnicą Poznania. Na przełomie wieków zbudowano tam dom dla 70 podopiecznych. Kolejne placówki – zakłady wychowawczo-resocjalizacyjne i szpitale dla chorych wenerycznie dziewcząt i kobiet – działały pod nazwą Domów Dobrego Pasterza. Były zlokalizowanie nie tylko w Poznaniu, ale także w Wiktorynie koło Lublina, Toruniu, Łodzi, Pniewitem, Topolnie i Jabłonowie Pomorskim. W sumie było ich dziewięć. W ich ramach działały: fabryka biszkoptów, wzorcowe gospodarstwa i szkoła gospodarcza.

W 1928 roku polskie władze, w uznaniu za pracę społeczną oraz zasługi dla Kościoła i ojczyzny, odznaczyły Marię Karłowską Złotym Krzyżem Zasługi.

Zmarła 24 marca 1935 roku w Pniewitem (w gminie Lisewo), wskutek problemów z sercem. Wkrótce potem „Kurier Warszawski” napisał o niej, że „była gwiazdą na horyzoncie polskiego miłosierdzia. Jedną z tych, co zapalane bywają ręką Wszechmocnego po to, aby ludzie nie wierzyli w wieczne trwanie ciemności i mieli odwagę żyć do rana”.

Pochowana została w Kościele św. Wojciecha w Jabłonowie Zamku. Później jej ciało przeniesione zostało do jabłonowskiego Domu Generalnego. Dziś w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Jabłonowie Pomorskim znajduje się jej sanktuarium.

Opinia, która jej towarzyszyła, i wykonywana praca spowodowały, że w marcu 1965 roku rozpoczął się proces jej beatyfikacji. Został on zakończony pod koniec ubiegłego wieku. 6 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II w Zakopanem ogłosił ją błogosławioną.

Błogosławiona Maria Karłowska
archiwum Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej

Maria Karłowska jest patronką Jabłonowa Pomorskiego, Szkoły Podstawowej w Dobieszewie koło Kcyni oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie.

Dziesięć faktów:
1. Maria Karłowska była założycielką Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

2. Ogłoszona została błogosławioną przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku.

3. Urodziła się 4 września 1865 roku w Słupówce koło Kcyni, w wielodzietnej rodzinie Mateusza i Eugenii Karłowskich.

4. Jako dziesięciolatka wraz z rodzicami zamieszkała w Poznaniu.

5. W wieku 17 lat, poruszona treścią kazania, złożyła śluby dozgonnej czystości.

6. W 1892 roku zwróciła uwagę na położenie kobiet, którym nie zapewniono edukacji i opieki. Stworzyła dla nich najpierw ochronkę w Poznaniu, a potem kilka kolejnych placówek, w tym szpitale dla chorych wenerycznie.

7. W 1894 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Na początku XX wieku złożyła śluby zakonne, w tym ślub dodatkowy – poświęcenia się pracy nad osobami zagubionymi moralnie.

8. W 1928 roku została odznaczona państwowym Złotym Krzyżem Zasługi.

9. Zmarła 24 marca 1935 roku w Pniewitem, spoczęła w Jabłonowie Pomorskim.

10. Jest patronką Jabłonowa Pomorskiego, Szkoły Podstawowej w Dobieszewie koło Kcyni oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie.lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.