Błogosławiona Maria Karłowska

Błogosławiona Maria Karłowska                      Fot. archiwum Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej

Maria Karłowska była założycielką Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, którego dom generalny znajduje się w Jabłonowie Pomorskim. Znana jest z działalności na rzecz ubogich i opuszczonych, szczególnie jednak kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji. W 1997 roku została ogłoszona błogosławioną, przez papieża Jana Pawła II.

Urodziła się 4 września 1865 roku w Słupówce koło Kcyni – dziś ta miejscowość nosi nazwę Karłowo. Była jedenastym dzieckiem Mateusza i Eugenii Karłowskich, którzy wychowywali swoje dzieci w głębokiej pobożności i patriotyzmie.

Gdy miała pięć lat, rodzice sprzedali Słupówkę i przenieśli się do Poznania, ona zaś razem z bratem Zdzisławem trafiła pod opiekę starszego brata Leona i wychowywała się z jego dziećmi. Od dziesiątego roku życia mieszkała z rodzicami w Poznaniu. Gdy miała 17 lat na ręce swojego spowiednika złożyła śluby dozgonnej czystości. Wkrótce potem zmarli jej rodzice i Maria wyjechała do Berlina na kurs kroju i szycia. Po nim rozpoczęła pracę jako instruktorka młodych pracownic pracowni haftu i szycia swojej starszej siostry Wandy, która była też jej matką chrzestną. Jednocześnie pracowała z chorymi, ubogimi, wielodzietnymi rodzinami i rozbitymi małżeństwami z ubogich dzielnic Poznania. Z tego czasu została zapamiętana jako osoba bardzo pobożna i pogodna.

Na jej życiu zaważyło spotkanie Franki, biednej dziewczyny, którą poznała w listopadzie 1892 roku.

To wydarzenie zwróciło jej uwagę na dziewczęta, którym nikt nie zapewnił właściwej edukacji i nikt się nimi nie opiekował. Zainspirowało ją do pracy dobroczynnej i założenia ochronki dla takich osób.

Pierwsze tego typu miejsce powstało przy poznańskiej ulicy Naumanna (dziś Działyńskich) w prywatnym mieszkaniu jej przyjaciółki. Osób potrzebujących pomocy Maria Karłowska poszukiwała na ulicach, cmentarzach, w domach publicznych, więzieniach oraz na oddziałach dla chorych wenerycznie kobiet. Pierwsza ochronka szybko stała się za ciasna, Maria Karłowska stworzyła więc drugą, przy ulicy Szewskiej, także w Poznaniu.

Błogosławiona Maria Karłowska
archiwum Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej

W 1894 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Osiem lat później wraz ze swoimi współpracownicami złożyła śluby zakonne, w tym ślub dodatkowy – poświęcenia się pracy nad osobami zagubionymi moralnie. Zgromadzenie zostało zatwierdzone przez biskupa 13 kwietnia 1909 roku.

Pracę Marii Karłowskiej i jej zgromadzenia doceniła hrabina Aniela Potulicka, ofiarowując zgromadzeniu zabudowania gospodarcze wraz z ziemią w Winiarach, które dziś są dzielnicą Poznania. Na przełomie wieków zbudowano tam dom dla 70 podopiecznych. Kolejne placówki – zakłady wychowawczo-resocjalizacyjne i szpitale dla chorych wenerycznie dziewcząt i kobiet – działały pod nazwą Domów Dobrego Pasterza. Były zlokalizowanie nie tylko w Poznaniu, ale także w Wiktorynie koło Lublina, Toruniu, Łodzi, Pniewitem, Topolnie i Jabłonowie Pomorskim. W sumie było ich dziewięć. W ich ramach działały: fabryka biszkoptów, wzorcowe gospodarstwa i szkoła gospodarcza.

W 1928 roku polskie władze, w uznaniu za pracę społeczną oraz zasługi dla Kościoła i ojczyzny, odznaczyły Marię Karłowską Złotym Krzyżem Zasługi.

Zmarła 24 marca 1935 roku w Pniewitem (w gminie Lisewo), wskutek problemów z sercem. Wkrótce potem „Kurier Warszawski” napisał o niej, że „była gwiazdą na horyzoncie polskiego miłosierdzia. Jedną z tych, co zapalane bywają ręką Wszechmocnego po to, aby ludzie nie wierzyli w wieczne trwanie ciemności i mieli odwagę żyć do rana”.

Pochowana została w Kościele św. Wojciecha w Jabłonowie Zamku. Później jej ciało przeniesione zostało do jabłonowskiego Domu Generalnego. Dziś w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Jabłonowie Pomorskim znajduje się jej sanktuarium.

Opinia, która jej towarzyszyła, i wykonywana praca spowodowały, że w marcu 1965 roku rozpoczął się proces jej beatyfikacji. Został on zakończony pod koniec ubiegłego wieku. 6 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II w Zakopanem ogłosił ją błogosławioną.

Błogosławiona Maria Karłowska
archiwum Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej

Maria Karłowska jest patronką Jabłonowa Pomorskiego, Szkoły Podstawowej w Dobieszewie koło Kcyni oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie.

Dziesięć faktów:
1. Maria Karłowska była założycielką Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

2. Ogłoszona została błogosławioną przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku.

3. Urodziła się 4 września 1865 roku w Słupówce koło Kcyni, w wielodzietnej rodzinie Mateusza i Eugenii Karłowskich.

4. Jako dziesięciolatka wraz z rodzicami zamieszkała w Poznaniu.

5. W wieku 17 lat, poruszona treścią kazania, złożyła śluby dozgonnej czystości.

6. W 1892 roku zwróciła uwagę na położenie kobiet, którym nie zapewniono edukacji i opieki. Stworzyła dla nich najpierw ochronkę w Poznaniu, a potem kilka kolejnych placówek, w tym szpitale dla chorych wenerycznie.

7. W 1894 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Na początku XX wieku złożyła śluby zakonne, w tym ślub dodatkowy – poświęcenia się pracy nad osobami zagubionymi moralnie.

8. W 1928 roku została odznaczona państwowym Złotym Krzyżem Zasługi.

9. Zmarła 24 marca 1935 roku w Pniewitem, spoczęła w Jabłonowie Pomorskim.

10. Jest patronką Jabłonowa Pomorskiego, Szkoły Podstawowej w Dobieszewie koło Kcyni oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie.lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.