Bronisław Malinowski - biegacz

Bronisław Malinowski - biegacz                   Fot. archiwum Muzeum we Włocławku

Urodził się 4 czerwca 1951 roku w Nowem nad Wisłą. W dzieciństwie mieszkał w Rulewie, wsi leżącej nieopodal Grudziądza. Był synem Anastazego (żołnierza spod Monte Cassino) i pochodzącej ze Szkocji Irene Malinowskich. Miał pięcioro rodzeństwa. Jego najstarszy brat – Robert – jest dziś prezydentem Grudziądza. To on zaraził Bronisława miłością do biegania.

Bronisław Malinowski uczęszczał do dwóch szkół podstawowych: w Buśni i w Warlubiu. W 1968 roku rozpoczął naukę w Zespole Szkół Zasadniczych w Grudziądzu, ale szybko przeniósł się do wieczorowego Samochodowego Technikum Mechanicznego. To pozwalało mu łączyć naukę z pracą i treningami – związał się z GKS „Olimpia” Grudziądz (temu klubowi pozostał wierny do końca).

Technikum ukończył w 1971 roku, a sześć lat później roku został absolwentem AWF w Poznaniu. Trenował bieganie, wyspecjalizował się w biegach z przeszkodami, szczególnie trudnej i wyczerpującej dyscyplinie.

W 1970 roku na Mistrzostwach Europy Juniorów w Paryżu zdobył złoty medal w biegu z przeszkodami na 2000 metrów. W 1972 roku chciał wziąć udział w olimpiadzie w Monachium, jednak polskie władze lekkoatletyczne – po jego kontuzji – zdecydowały inaczej. Malinowski, nie zważając na te okoliczności, tuż przed olimpiadą – na mityngu w Warszawie - wyrównał rekord Europy na 3000 metrów z przeszkodami. W efekcie do Monachium pojechał i zajął tam czwarte miejsce.

Bronisław Malinowski - biegacz
archiwum Muzeum we Włocławku

Jako senior dwukrotnie sięgnął po złoty krążek na mistrzostwach Europy w biegu na 3000 metrów z przeszkodami – w 1974 roku w Rzymie i w 1978 roku w Pradze. W międzyczasie, w 1976 roku, zdobył srebrny medal na olimpiadzie w Montrealu. Zwieńczeniem jego sportowej kariery było zajęcie pierwszego miejsca na dystansie 3000 m na olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku. Bez wątpienia zasłużył na to trofeum – słynął z nienagannej techniki i ogromnej pracowitości. Wyliczono, że przygotowując się do złotego medalu przebiegł ponad 90 tysięcy kilometrów.

Złoty medal w swej sztandarowej konkurencji zdobył także na zawodach Pucharu Narodów w Lekkoatletyce, które odbyły się w Tokio w 1978 roku. W 1979 roku w Limmerick w Irlandii został natomiast wicemistrzem świata w biegu przełajowym na 12 kilometrów.

Był też dziesięciokrotnym mistrzem Polski na różnych dystansach (czterokrotnie w biegu z przeszkodami na 3000 metrów, trzykrotnie w biegu na 5000 metrów i w biegach przełajowych), a także mistrzem halowym kraju w biegu na 3000 metrów. Jego rekordy Polski na dystansie 3000 metrów, 5000 metrów, 1 mili, 2 mil oraz 3000 metrów z przeszkodami do dziś nie zostały pobite.

Zginął 27 września 1981 roku w Grudziądzu, w wypadku samochodowym na moście, który dziś nosi jego imię. W dzień pogrzebu Malinowskiego w Grudziądzu zawisły czarne flagi. Nad stadionem, na którym wystawiono trumnę, przeleciał klucz samolotów. Nad grobem kompania honorowa Pomorskiego Okręgu Wojskowego oddała trzy salwy z karabinów.

Pośmiertnie został odznaczony nagrodą Fair Play, medalem za zasługi dla miasta Grudziądza, Złotymi Kolcami, tytułem Honorowego Mistrza Sportu i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz tytułem Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza. Został też patronem wielu szkół w Polsce – powstał nawet Klub Szkół im. Bronisława Malinowskiego.
W Grudziądzu co roku odbywają się Międzynarodowe Biegi im. Bronisława Malinowskiego, a w Muzeum w Grudziądzu można podziwiać wiele sportowych pamiątek, które po sobie pozostawił.

Dziesięć faktów:
1. Urodził się 4 czerwca 1951 roku w Nowem nad Wisłą.

2. Miał pięcioro rodzeństwa – najstarszy brat, Robert, dzisiejszy prezydent Grudziądza, zaraził go miłością do biegania.

3. W 1968 roku rozpoczął naukę w szkole średniej w Grudziądzu i jednocześnie – treningi w GKS „Olimpia” Grudziądz.

4. Technikum ukończył w 1971 roku, sześć lat później został absolwentem AWF w Poznaniu.

5. W 1970 roku na Mistrzostwach Europy Juniorów zdobył w Paryżu złoty medal w biegu na 2000 metrów z przeszkodami.

6. Jako senior dwukrotnie sięgnął po złoty krążek mistrzostwach Europy w biegu na 3000 metrów z przeszkodami – w 1974 roku w Rzymie i w 1978 roku w Pradze.

7. W 1976 roku zdobył srebrny medal na olimpiadzie w Montrealu.

8. Zwieńczeniem jego sportowej kariery było zdobycie złotego medalu na olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku.

9. Jego rekordy Polski na dystansie 3000 metrów, 5000 metrów, 1 mili, 2 mil oraz 3000 metrów z przeszkodami do dziś nie zostały pobite.

10. Zginął 27 września 1981 roku w Grudziądzu, w wypadku samochodowym na moście, który dziś nosi jego imię.lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.