Elżbieta i Andrzej Bednarscy - artyści plastycy

Czytaj dalej
S

Elżbieta i Andrzej Bednarscy - artyści plastycy

S

Artyści plastycy, specjalizujący się w projektowaniu, wykonywaniu i konserwacji witraży. Wsławili Rypin, miasto, z którego pochodzą, tworząc w tutejszym kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki największy witraż w Europie.

Andrzej Bednarski (zmarły w 2013 roku) ukończył Liceum Ogólnokształcące w Rypinie i Studium Nauczycielskie w Bydgoszczy, następnie studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia, ze specjalizacją rzeźba i pedagogika artystyczna ukończył w 1972 roku, a już w 1975 roku wystawiał swoje prace w Muzeum Narodowym w Prilepie (Macedonii, teren dawnej Jugosławii).

Elżbieta i Andrzej Bednarscy - artyści plastycy

Po studiach pracował jako nauczyciel wychowania plastycznego i zajęć praktyczno-technicznych w rypińskich szkołach. Jednocześnie prowadził pracownię witraży wraz z żoną Elżbietą, która również ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK, ze specjalizacją malarstwo i pedagogika artystyczna. Ich prace prezentowano na ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą.Rypińska pracownia witraży szybko wyrobiła sobie markę oferując zarówno przedmioty sztuki użytkowej, jak i projektując oraz wykonując witraże do obiektów sakralnych i świeckich. Najbardziej znanym dziełem, które powstało w pracowni Bednarskich jest witraż stworzony dla rypińskiego kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Jest to największy witraż w Europie, ma 212 metrów kwadratowych powierzchni. Zajmuje dwie ściany prezbiterium i przedstawia scenę Ostatniej Wieczerzy. Tylko w tym jednym kościele jest przeszło tysiąc metrów witraży autorstwa Bednarskich. Ich dziełem są także witraże w kościołach w wielu innych miastach, między innymi w: Koninie, Włocławku, Lucernie, Londynie i Bazylei. Monumentalne witraże z Rypina zdobią dziś ponad 100 obiektów sakralnych i świeckich.W 1995 roku Elżbieta i Andrzej Bednarscy zostali wyróżnieni tytułem „Zasłużony dla miasta Rypina”. Dziś schedę po rodzicach przejął syn Bartosz.

źródło zdjęć: archiwum domowe Elżbiety Bednarskiej, Filip Pietruszewski.

S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.