Ewa Szelburg-Zarembina. Nałęczów stał się tłem jej opowiadań

Czytaj dalej
S

Ewa Szelburg-Zarembina. Nałęczów stał się tłem jej opowiadań

S

Ewa Szelburg-Zarembina przyszła na świat 10 kwietnia 1899 roku w Bronowicach, niewielkiej wsi w województwie lubelskim. Szybko jednak jej rodzina przeprowadziła się do Nałęczowa, który do końca pozostał w sercu pisarki i stał się tłem wielu jej opowiadań.

Rodzinny dom poetki zawsze był pełen książek. Rodzice, mimo trudnej sytuacji finansowej, robili co mogli, by zapewnić jej wykształcenie, stanowiące przepustkę do lepszego świata. W 1916 roku siedemnastoletnia Ewa ukończyła gimnazjum. Chciała kształcić się dalej, ale ukończenie szkoły zbiegło się w czasie ze śmiercią jej ojca, więc podjęła pracę, by wspomóc finansowo mamę. Została nauczycielką w Lublinie, jednak nie zrezygnowała z marzeń o studiach. Gdy dwa lata później umarła jej mama, rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim.W 1921 roku przerwała studia, by pobrać się z Jerzym Ostrowskim, lokalnym działaczem i reportażystą. Wraz z mężem przeprowadzili się do Poznania, gdzie Jerzy został dyrektorem szkoły, a Ewa podjęła pracę nauczycielki i zaczęła pisać, głównie dla dzieci. W 1922 roku debiutowała na łamach tygodnika „Moje Pisemko” utworem „A było to tak”. Dwa lata później wydała „Legendy żołnierskie”, pierwszą powieść dla dorosłych, i od tej pory pisała zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.

Ewa Szelburg-Zarembina. Nałęczów stał się tłem jej opowiadań
Ewa Szelburg-Zarembina przyszła na świat w Bronowicach, niewielkiej wsi w województwie lubelskim.

Przez pewien okres swojego życia powieściopisarka związana była też z Kujawami. W 1925 roku została nauczycielką w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Wymyślinie (obecnie powiat lipnowski). Wraz z mężem zamieszkiwała skrzydło klasztoru Ojców Bernardynów, gdzie powstał zbiór opowiadań pt. „Najmilsi”. Pisarka podarowała po latach jeden z egzemplarzy bibliotece szkolnej Liceum Pedagogicznego w Wymyślinie. Dziś znajduje się on w rękach prywatnej kolekcjonerki ze Skępego. Dedykacja zamieszczona w książce brzmi:

Do Biblioteki Liceum Pedagogicznego niech wrócą te opowieści o dzieciach i zwierzętach, ponieważ właśnie w Wymyślinie na starej werandzie zostały przeze mnie napisane dla wszystkich w Polsce dzieci.

Ewa Szelburg Zarembina. Wymyślin 1926–1957 w czerwcu

Po rozwodzie z Jerzym Ostrowskim Ewa ponownie wyszła za mąż, za Józefa Zarembę. Od tej pory literatka wydawała baśnie i powieści pod nazwiskiem Szelburg-Zarembina.

;s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,
document,'script','https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js');
fbq('init', '1615039472141677'); // Insert your pixel ID here.
fbq('track', 'PageView');S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.