Grzegorz Piwowarski - kolarz, drużynowy i indywidualny mistrz Polski

Czytaj dalej
red

Grzegorz Piwowarski - kolarz, drużynowy i indywidualny mistrz Polski

red

Kolarz, drużynowy i indywidualny mistrz Polski, członek czwartej drużyny mistrzostw świata z 1991 i olimpijczyk z Barcelony w 1992 roku.

Urodził się 4 grudnia 1971 roku w Golubiu-Dobrzyniu. Jest absolwentem Technikum Rolniczego.

Na rowerze jeździł od małego, ale pierwsze poważne szlify kolarskie zdobył w założonej przez innego świetnego kolarza, Wiesława Młodziankiewicza, sekcji kolarskiej Spółdzielca Golub-Dobrzyń. To on właśnie poznał się na talencie młodego Grzegorza i wpłynął na jego dalszą karierę. A ten odwdzięczył się trenerowi stając się później pierwszym w jego dorobku olimpijczykiem.
Zanim jednak do tego doszło Grzegorz Piwowarski przeszedł długą drogę sportowej kariery. W latach 1990 i 1991 jeździł w klubowych barwach Agromelu Toruń. Wybór ten okazał się świetny, bo w latach 80. Agromel wychowywał aż trzech olimpijczyków. Najwybitniejszym z nich był Andrzej Mierzejewski, uczestnik Igrzysk w Seulu z 1988 roku, a także trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne i drugi kolarz Wyścigu Pokoju z 1985 roku. W toruńskim klubie jeździł też Janusz Sałach, który brał udział w moskiewskich igrzyskach z 1980 roku. Grzegorz znalazł się więc w odpowiednim miejscu - w grupie osób doskonale znającej się na kolarskim fachu trenerskim.

Dalej karierę kolarską kontynuował w Legii Warszawa. Ciężkie treningi z tego okresu zaowocowały pierwszymi sukcesami. Grzegorz zdobył swój pierwszy tytuł Mistrza Polski w szosowym wyścigu drużynowym w 1991, a rok później kolejnego mistrza, tym razem w wyścigu górskim. W 1991 roku wziął również udział w mistrzostwach świata w Stuttgarcie, podczas których zajął czwarte miejsce w wyścigu drużynowym na 100 km.

Od 1992 do 1994 roku regularnie startował w cyklu Tour de Pologne. Pierwszy występ w tym klasyku kolarskich zmagań ukończył z czwartą lokatą w klasyfikacji generalnej. Podczas tego samego wyścigu został szczególnie zapamiętany z liczącego 144 km etapu dookoła Częstochowy. Na 16 km przed jego metą Piwowarski zdecydował się na atak i po samotnej ucieczce wygrał z przewagą 23 sekund nad kolejnym kolarzem.

Największy życiowy sukces osiągnął jednak wraz z kolegami podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

Startował z Dariuszem Baranowskim, Markiem Leśniewskim i Andrzejem Sypytkowskim w wyścigu drużynowym na 100 kilometrów. Po pasjonujących zawodach Polacy z czasem 2:06:34 zajęli ostatecznie szóste miejsce wygrywając z kolejnymi Szwajcarami ledwie o jedną setną sekundy. Złoto zdobyli niezawodni wtedy Niemcy.

W klubowych barwach Legii Grzegorz Piwowarski jeździł aż do 1995 roku. Wówczas zmienił klub na EB Victoria Rybnik, by w kolejnym roku przejść do Mroza. W tych latach zaliczył jeszcze dwa ważne i udane starty. Pierwszym był wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich w 1995 roku, który zakończył na pierwszym miejscu. Rok później, już jako kolarz grupy Mróz, przejechał liczącą ponad 1700 kilometrów trasę Brno – Żywiec – Lipsk w ramach Wyścigu Pokoju.

W tym okresie Grzegorz uchodził za niezwykle utalentowanego i wszechstronnego szosowca. Niestety, jego zawodniczą karierę przerwała ciężka choroba, która na kolejne lata stała się jego główną areną zmagań. Jej finałem była skomplikowana operacja siatkówki oka, po której już nigdy nie wrócił do dawnej formy kolarskiej i ostatecznie wycofał się z czynnego życia sportowego w 2001 roku.

Grzegorz Piwowarski - kolarz, drużynowy i indywidualny mistrz Polski
red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.