Jakub Krzewina - lekkoatleta

Jakub Krzewina - lekkoatleta              Fot. archiwum prywatne

Mistrz w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4x400 metrów. Zdobywca złotego medalu na Halowych Mistrzostwach Świata w Birmingham w 2018 roku oraz wielu innych tytułów.

Urodził się 10 października 1989 roku w Kruszwicy. Od dzieciństwa kochał sport. Trenował w klubie Gopło Kruszwica. Większość wolnego czasu spędzał na treningach, czytał sportową prasę, zbierał plakaty i piłkarskie karty. W szóstej klasie szkoły podstawowej usłyszał diagnozę, że w związku z częstymi kontuzjami powinien ograniczyć wysiłek fizyczny. Nie posłuchał zaleceń, gdyż już wtedy marzył o udziale w igrzyskach olimpijskich. Gdy w ostatniej klasie gimnazjum szkolny nauczyciel wychowania fizycznego wybierał uczniów na powiatowe zawody lekkoatletyczne, Krzewina sam zgłosił się do reprezentacji. Wygrał wówczas bieg na 300 metrów. Po miesiącu, w zawodach wojewódzkich, zajął drugie miejsce. Otrzymał wtedy propozycję od Andrzeja Luzaka, trenera LIUKS Kruszwica, by zaczął trenować pod jego opieką.

Po dwóch latach, w 2009 roku, z drużyną reprezentacji Polski zdobył swój pierwszy złoty medal w sztafecie 4x400 metrów na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Kownie. Wkrótce przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na Akademii Wychowania Fizycznego i związał się z AZS-AWF Kraków. Od 2013 roku Krzewina trenuje natomiast pod okiem Józefa Lisowskiego w WKS Śląsk Wrocław.

Jakub Krzewina - lekkoatleta
archiwum prywatne

Dziś ma na swoim koncie wiele medali. Obok tego zdobytego w Kownie jest również srebro z Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Ostrawie w 2011 roku. W 2014 roku, na Mistrzostwach Europy w Zurychu, stanął natomiast na najniższym stopniu podium w sztafecie 4x400 metrów. Indywidualnie w biegu na 400 metrów zajął czwarte miejsce. Rok później w Halowych Mistrzostwach Europy w Pradze wywalczył srebrny medal. W 2016 roku na Mistrzostw Europy w Amsterdamie zajął drugie miejsce.

Jest też zawodowym wojskowym i czynnym reprezentantem wojska na mityngach sportowych. W 2015 roku w Mungyeong w Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych uplasował się na czwartej pozycji w sztafecie 4x400 metrów.

Tegoroczny sukces – zdobycie złota na Halowych Mistrzostwach Świata w Birmingham w sztafecie 4x400 metrów – niesie nadzieję na kolejne zwycięstwa. Tym bardziej, że polska sztafeta, wynikiem 3:01,77, ustanowiła na nich halowy rekord świata w tej konkurencji. Biegli w niej Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina, który odegrał kluczową rolę w zwycięstwie. Biegł w ostatniej zmianie. Przejmując pałeczkę od Łukasza Krawczuka był 5 metrów za prowadzącym Amerykaninem, ale na metę dobiegł jako pierwszy. Dziennikarze sportowi z całego świata nie szczędzili mu przy tej okazji pochwał.

Rekordy życiowe Jakuba Krzewiny na odcinku 400 m to 45,11 s na stadionie (rekord ten ustanowił w lipcu 2014 roku we Wrocławiu i niedługo potem powtórzył) i 46,14 s na hali (w lutym 2018 roku w Toruniu).

Prywatnie Jakub Krzewina jest miłośnikiem piłki nożnej – fanem Lecha Poznań. Od gimnazjum naukę i swoje treningi łączył z wyjazdami na mecze „Kolejorza”. Należał do inicjatorów założenia klubu kibica Gopła Kruszwica. Jego drugą pasją jest historia.

Dziesięć faktów

1. Jakub Krzewina urodził się 10 października 1989 roku w Kruszwicy.

2. Najpierw trenował piłkę nożną. Biegi zaczął uprawiać w ostatniej klasie gimnazjum.

3. Swój pierwszy złoty medal zdobył na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Kownie w 2009 roku za bieg w sztafecie 4x400 metrów.

4. Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jednocześnie trenował w AZS-AWF Kraków.

5. Od 2013 roku jest zawodnikiem WKS Śląsk Wrocław.

6. Rekordy życiowe Jakuba Krzewiny na 400 m to 45,11 s na stadionie i 46,14 s na hali.

7. W marcu bieżącego roku na Halowych Mistrzostwach Świata w Birmingham zdobył złoty medal w sztafecie 4x400 metrów.

8. W zwycięskiej sztafecie biegł z Karolem Zalewskim, Rafałem Omelko i Łukaszem Krawczukiem.

9. Jest zawodowym żołnierzem. Prywatnie jest fanem piłki nożnej i miłośnikiem historii.

10. Marzy o udziale w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku.lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.