S

Józef Władysław Bednarz - nazywany pomorskim Korczakiem

Józef Władysław Bednarz - nazywany pomorskim Korczakiem
S

Lekarz psychiatra, dyrektor Zakładu Psychiatrycznego w Świeciu w latach 1932–1939. Nazywany pomorskim Korczakiem, bo nie skorzystał z możliwości uratowania się – został zamordowany przez niemieckich okupantów wraz ze swoimi pacjentami.

Urodził się w dzisiejszym Tbilisi w Gruzji 2 października 1879 roku. Tam ukończył gimnazjum, medycynę studiował natomiast w Akademii Wojskowo-Medycznej w Petersburgu. Po zakończeniu edukacji, w 1904 roku, pracował w klinice Władimira Michajłowicza Bierchtieriewa, gdzie zajmował stanowisko asystenta, szybko jednak został ordynatorem oddziału szpitala miejskiego w Petersburgu.

Józef Władysław Bednarz - nazywany pomorskim Korczakiem

W 1905 roku przeniósł się do Warszawy i podjął pracę w Szpitalu dla Chorych Umysłowo św. Jana Bożego. Rok później, za przynależność do Komitetu Centralnego Polskiej Partii Socjalistycznej, został uwięziony, a następnie wydalony z Królestwa Polskiego. Wyjechał do Lwowa i podjął pracę w Szpitalu dla Psychicznie Chorych w Kulparkowie, a w 1921 roku powrócił do wolnej Polski.Pracę w Zakładzie Psychiatrycznym w Świeciu podjął w 1932 roku i szefował mu do 1939 roku. Jako dyrektor tej placówki promował nowatorskie metody leczenia. Zmienił zarówno relacje między pacjentami a personelem, jak i wygląd szpitala. Mawiał, że miarą człowieczeństwa jest stosunek do ludzi chorych psychicznie.Gdy po wybuchu II wojny światowej placówka trafiła pod nadzór Niemców, doktor Bednarz został pozbawiony stanowiska i osadzony w areszcie domowym. Choć jego możliwości były z tego powodu niewielkie, starał się ratować swych pacjentów odsyłając ich do rodzin lub na kwatery prywatne. Wiedział bowiem, że w świetle nazistowskiej ideologii osoby chore psychicznie nie miały prawa do życia. Tę ideologię naziści wcielili w życie również w Świeciu, powołując komisję przeprowadzającą „selekcję” chorych. Komisja ta większość pacjentów skazała na śmierć.

Józef Władysław Bednarz - nazywany pomorskim Korczakiem

Eksterminację prowadzono od połowy października 1939 roku. Chorych mordowano w Mniszku koło Świecia, razem z nimi zginął też doktor Józef Władysław Bednarz, który nie skorzystał z możliwości ucieczki i trwał przy swoich pacjentach do końca – z uwagi na to jest nazywany „pomorskim Korczakiem”. Dokładna data jego śmierci nie jest znana.

W 1980 roku Zakład Psychiatryczny w Świeciu nazwano imieniem Józefa Władysława Bednarza.

fot. archiwum Zakładu Psychiatrycznego w Świeciu, Wikipedia, fotopolska.eu, Filip Pietruszewski, Łukasz Karbowski.
S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.