red

Katarzyna Żak - aktorka teatralna, filmowa, piosenkarka

Katarzyna Żak Fot. Andrzej Wiktor Katarzyna Żak
red

Aktorka teatralna, filmowa, piosenkarka. Niezapomniana Kazimiera Solejukowa z serialu „Ranczo”, a także Alina Krawczyk z „Miodowych lat”.

Urodziła się 19 października 1963 w Toruniu. Jej mama była lekarzem w Szpitalu Wojskowym, a tata pracownikiem laboratorium. Wychowywała się z 5 lat młodszym bratem. W Toruniu ukończyła Szkołę Podstawową nr 3, gdy ta mieściła się jeszcze przy ul. Żwirki i Wigury. W jej murach stawiała też pierwsze kroki jako wokalistka – przez osiem lat śpiewała w chórze prowadzonym przez Kazimierza Jaworskiego. Jeszcze wcześniej, bo w wieku 5 lat, zaliczyła swój nieformalny debiut aktorski wcielając się w Koziołka Matołka podczas przedszkolnego przedstawienia. Ukończyła toruńskie V Liceum Ogólnokształcące.

Po zdanej maturze opuściła rodzinny Toruń i wyjechała do Wrocławia, gdzie rozpoczęła studia na Wydziale Lalkarskim tamtejszej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Do dziś jednak podkreśla przywiązanie do swojego rodzinnego miasta i przyznaje, że nigdy nie odcięłaby się od swoich korzeni.

Podczas studiów poznała swojego męża Cezarego, który w tym samym czasie studiował na wydziale aktorskim PWST, a dziś jest równie znanym i cenionym aktorem. Para pobrała się w 1985 roku i do dziś stanowi szczęśliwe, aktorskie małżeństwo. Jego owocem są dwie córki – urodzona w 1988 roku Aleksandra i młodsza Zuzanna, urodzona 1995 roku.

Recepta na udany związek według Katarzyny Żak? W jednym z wywiadów mówiła tak:

„Nauczyliśmy się dawać sobie przestrzeń. Każde z nas ma inny rytm dnia, gdzie indziej pracuje. Raczej jest tak, że kiedy Cezary ma zdjęcia, ja mam wolne i odwrotnie.”

Niespełna rok po ślubie, w 1986 roku, Katarzyna skończyła studia i obroniła pracę magisterską. W tym samym roku zadebiutowała na deskach Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu. Jej pierwszą rolą była Panna Młoda w „Sztukmistrzu z Lublina” Isaaca Bashevisa Singera w reżyserii Jana Szurmieja. Na deskach wrocławskiej sceny występowała przez blisko dekadę. Do czerwca 1995 roku zagrała tam około 20 ról w takich spektaklach jak: „Opera za trzy grosze” w reż. Jana Błeszyńskiego, czy w „Locie nad kukułczym gniazdem” w reż. Jana Buchwalda. Swoimi rolami uwiodła wrocławską publiczność, czego wyrazem była m.in. Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Teatru we Wrocławiu dla młodego aktora. Przyznano ją jej w 1993 roku.

Z Wrocławia rodzina Żaków przeniosła się do Warszawy. W stolicy Katarzyna była najpierw etatową aktorką warszawskiego Teatru Rampa, a obecnie można ją obejrzeć na scenach takich warszawskich teatrów jak: Roma, Och-Teatr, Capitol, Syrena, czy Komedia.

Jednak szersza publiczność znacznie lepiej zna i kojarzy Katarzynę Żak z jej ról telewizyjnych. W ich przypadku zaczynała od drobnych epizodów filmowych na początku lat 90-tych, a prawdziwy rozgłos przyniosły jej występy w serialach.

Pierwszą rolą, która sprawiła ją rozpoznawalną, była w 1999 roku Alina Krawczyk, żona Karola, jednego z dwóch bohaterów serialu „Miodowe lata”, w którego wcielił się jej mąż. Przy tej produkcji pracowali wspólnie przez kilka lat, w trakcie których przygody serialowych Krawczyków regularnie śledziły miliony widzów Polsatu.

Potem były role w „Tygrysach Europy”, „Na wspólnej”, czy w „M jak Miłość”. Ale jej chyba najbardziej przebojową kreacją jest rola Kazimiery Solejukowej w „Ranczu”. W serialu tym gra od początku produkcji, czyli od 2006 roku, do dziś, a na planie znów pracowała ze swoim mężem, Cezarym. Niedawno w wywiadzie dla Polskiego Radia przyznała, że szykując się do tej roli pełnymi garściami czerpała ze wspomnień związanych ze swoją babcią Helenką. Tak samo jak Solejukowa była ona energiczną kobietą, która „musiała się w domu szybko uwijać” i miała liczną gromadkę dzieci.

Równolegle Katarzyna Żak spełnia się jako piosenkarka, którą chciała zostać jeszcze w dzieciństwie. Chciała nawet, żeby mama zapisała ją do szkoły muzycznej. Tak się jednak nie stało, co rekompensowała sobie występami w chórze szkoły podstawowej, do której ostatecznie trafiła. Do śpiewania wróciła po kilkunastu latach. Po studiach, w 1994 roku, nagrała płytę „Młynarski-Jazz”, na którą złożyły się jazzowe standardy z polskimi tekstami Wojciecha Młynarskiego. Kolejną jej płytą był wydany rok później album „Kolędy na cały rok” z muzyką Włodzimierza Nahornego, a ostatnio nagrała płytę pt. „Bardzo przyjemnie jest żyć”. Album ten wydano w styczniu 2016 roku. Do dziś Katarzyna Żak na stałe współpracuje z Wojciechem Młynarskim i kabaretem „Pod Egidą”. Sama określa siebie mianem śpiewającej aktorki.

Katarzyna Żak
Sławomir Kowalski Katarzyna Żak

W 2014 roku jej dorobek artystyczny docenili mieszkańcy Torunia, którzy uhonorowali ją katarzynką w Piernikowej Alei Gwiazd.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.