S

Krystyna Lewicka-Ritter - dziennikarka prasowa i telewizyjna

Krystyna Lewicka-Ritter - dziennikarka prasowa i telewizyjna
S

Dziennikarka prasowa i telewizyjna. Laureatka nagrody im. Tadeusza Nowakowskiego.

Publikowała w ogólnopolskim tygodniku „Profile”, piastowała stanowisko zastępcy redaktora naczelnego i sekretarza redakcji dziś już nieistniejącego „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”. Później była też zastępcą redaktora naczelnego pisma „Diabetyk” oraz redaktorem naczelnym kwartalnika „Agroenergetyka” zajmującego się odnawialnymi źródłami energii.

Po związaniu się z Telewizją Polską w latach 1990–2002 tworzyła swój autorski i bardzo popularny wśród rolników program „Panorama Wsi”, była też twórczynią i prowadzącą „Studia Inicjatyw Gospodarczych”, kolejnego telewizyjnego programu publicystycznego.

Po odejściu z telewizji wiele lat pracowała w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, prowadząc między innymi stronę internetową. Była gospodynią prowadzonej przez park „Spiżarni Kujawskiej”, która działała na bydgoskim Starym Rynku. Organizowała w niej podwieczorki regionalne z występami zespołów ludowych, spotkaniami z ciekawymi ludźmi związanymi z naszym regionem. Popularyzowała agroturystykę i produkty regionalne.

Krystyna Lewicka-Ritter - dziennikarka prasowa i telewizyjna

Od 14 lat jest współtwórczynią i współorganizatorką (z Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku) Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego, który organizowany jest w LPKiW. Jarmark jest jedną z najstarszych imprez w województwie kujawsko-pomorskim popularyzujących folklor, kulturę ludową oraz dziedzictwo kulturalne i kulinarne regionu kujawsko-pomorskiego.

Zaangażowanie w popularyzację dziedzictwa naszego regionu spowodowało, że otrzymała indywidualne zaproszenie do Bawarii na Oktoberfest. Była także gościem Szkoły Polskiej w Wiedniu im. Jana III Sobieskiego, działającej przy Ambasadzie Polskiej w Wiedniu, gdzie na spotkaniu z młodzieżą opowiadała o urokach Kujaw i Pomorza.Obecnie publikuje teksty o folklorze i ludziach naszego regionu w: „Tygodniku Bydgoskim” oraz sporadycznie w „Naszym Domu Europejskim”. W „Tygodniku Bydgoskim” ma swoją autorską stronę „Smaki i Smaczki” – na spotkania ze swoimi rozmówcami zawsze zakłada kujawski strój ludowy.

Jako konferansjerka i prezenterka prowadzi wiele imprez folklorystycznych, na przykład: festiwale folkloru, dożynki, imprezy we wsiach tematycznych czy gminne i powiatowe koncerty zespołów folklorystycznych.

Jest członkinią trzech ludowych zespołów muzycznych: Wrzos z Sicienka i Wesołe Gospodynie z Koronowa oraz Łochowianie z Łochowa.

Działa rzecz integracji społeczności romskiej w Polsce, prowadząc w Bydgoszczy „Pikniki polsko-romskie”. Współpracuje z bydgoskim stowarzyszeniem Romów „Jamaro Sveto” oraz z romskim zespołem pieśni i tańca o tej samej nazwie.

Jest laureatką wielu nagród. Otrzymała je między innymi za wspomniane autorskie programy telewizyjne: „Studio Inicjatyw Gospodarczych” i „Panoramę Wsi”. Są to: „Pryzmat” Fundacji Edukacji Ekonomicznej, której jury przewodniczył profesor Leszek Balcerowicz, Nagroda „Pro Publico Bono” przyznana przez profesora Jerzego Buzka oraz liczne nagrody StowarzyszeniaDziennikarzy Polskich. Jest też zdobywczynią wyróżnień przyznawanych za publikacje na temat bhp, w tym pracy na wsi przyznawanych przez KRUS.

W czerwcu 2016 roku otrzymała prestiżową nagrodę im. Tadeusza Nowakowskiego przyznaną przez Kujawsko-Pomorski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, między innymi za propagowanie folkloru w kraju i za granicą.

Mieszka w gminie Sicienko.

S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.