Krzysztof Herdzin - pianista, kompozytor, aranżer

Czytaj dalej
S

Krzysztof Herdzin - pianista, kompozytor, aranżer

S

Krzysztof Herdzin to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent muzyczny, multiinstrumentalista, wykładowca akademicki.

Urodził się w Bydgoszczy 21 maja 1970 roku. Ukończył dwie bydgoskie muzyczne kuźnie talentów: Liceum Muzyczne i Akademię Muzyczną w klasie fortepianu, pod profesorską opieką Jerzego Sulikowskiego i Katarzyny Popowej-Zydroń. Dyplom uzyskał w 1993 roku.

Na trzy lata związał się z Akademią Muzyczną jako wykładowca, do pracy tej powrócił w 2010 roku, a więc po kilkunastu latach przerwy, w nowo powstałym Wydziale Jazzu, Dyrygentury i Edukacji Muzycznej.

Jako muzyk ma wiele twarzy – łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i pop. Wymaga to bardzo zróżnicowanych kompetencji i doświadczeń.

Krzysztof Herdzin - pianista, kompozytor, aranżer

Aktywnie współpracował z niemal wszystkim największymi polskimi gwiazdami, w tym z Aleksandrą Kurzak, Małgorzatą Walewską i Ewą Małas-Godlewską, z Kayah, Edytą Górniak, Ewą Bem, Anną Marią Jopek, Marylą Rodowicz, Ireną Santor, Zbigniewem Wodeckim, Kubą Badachem. Grał w zespole Zbigniewa Namysłowskiego, związany był z City Jazz Trio innego bydgoszczanina – Jacka Pelca i z wieloma innymi zespołami, w tym z kwartetem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.Koncertował jako jazzman i kameralista między innymi w Meksyku, USA, Kanadzie, Indiach, Chinach, Izraelu, Australii i w większości krajów europejskich. Grał duety muzyki kameralnej między innymi ze światowej sławy skrzypkami Vadimem Brodskim i Mariuszem Patyrą. Występował też wspólnie z orkiestrami, grając między innymi „Błękitną Rapsodię” George’a Gershwina czy własne „Concertino” na fortepian i orkiestrę oraz dyrygował nimi; były to między innymi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, Capella Bydgostiensis, Zhejiang Symphony Orchestra czy Orkiestra Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Z jedną z najsławniejszych orkiestr świata – Academy of St. Martin in the Fields – nagrał dla londyńskiej wytwórni DECCA monograficzną płytę „Suite on Polish Themes” („Suita na tematy polskie”); jest pierwszym polskim kompozytorem, który zagrał z tą orkiestrą.Występował czterokrotnie na festiwalu Jazz Jamboree. Koncertuje z własnym trio i w zespołach Anny Marii Jopek. Jest kierownikiem muzycznym wielu koncertów, festiwali i innych wydarzeń muzycznych, takich jak: Gala Jubileuszu 80-lecia Polskiego Radia, Benefis Jacka Cygana, Mazurska Noc Kabaretowa czy Festiwal „Pejzaż bez Ciebie”. Jako orkiestrator i pianista brał udział w pracy nad ścieżką muzyczną do wielu filmów (na przykład „U Pana Boga w ogródku”, „Barwy szczęścia”, „Miasto z morza”).

Skomponował szereg utworów poważnych, między innymi „Cyrano” do libretta Jacka Bończyka, „Narracje” na saksofon altowy i orkiestrę, „Looking for Balance” – suitę na saksofon, orkiestrę i trio jazzowe, „Miniatury liryczne” na baryton i smyczki czy „Sonata La Cascata” na trąbkę i fortepian.

Jego dziełem jest pierwsza w Polsce oficjalnie wybrana przez samorząd województwa „fanfara” województwa kujawsko-pomorskiego.

Krzysztof Herdzin - pianista, kompozytor, aranżer

W swojej dyskografii ma 16 albumów. Jako pianista, dyrygent, kompozytor i aranżer brał udział w nagraniu ponad 200 płyt. Otrzymał między innymi 17 złotych płyt jako aranżer. W roli aranżera i orkiestratora współpracował między innymi z Janem A.P. Kaczmarkiem, zdobywcą Oscara – ma na swoim koncie orkiestrację oscarowej muzyki do filmu „Marzyciel”. Jako aranżer współpracował też z takimi gwiazdami jak Ryszard Rynkowski czy Mieczysław Szcześniak.

Jest laureatem trudnej do zliczenia liczby nagród – zdobywał je od początku swej muzycznej kariery. Są to na przykład dwie Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (z 2012 i 2016 roku) i również dwie Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy (z 2005 i 2016 roku). Jest też laureatem Fryderyka 2012, Mateusza 2014 i Srebrnego Medalu „Gloria Artis” (2015). Wielokrotnie nagrodzony został tytułem Jazz Top.

Szereg razy był jurorem w konkursach muzycznych, w tym sześciokrotnie w Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku i trzykrotnie bydgoskiego konkursu „Pejzaż bez Ciebie”.źródła zdjęć: Archiwum Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Archiwum Polska Press

S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.