Kuba Matejkowski - artysta malarz i rzeźbiarz, twórca statuetek Telekamer

Czytaj dalej
S

Kuba Matejkowski - artysta malarz i rzeźbiarz, twórca statuetek Telekamer

S

Rocznik 1953, z urodzenia warszawiak, z wyboru mieszkaniec Płowęża, niewielkiej miejscowości leżącej nieopodal Jabłonowa Pomorskiego, na pograniczu powiatów nowomiejskiego i brodnickiego.

Właściwie Adam Jakub Matejkowski. Artysta malarz i rzeźbiarz, twórca statuetek Telekamer. Urodzony w Warszawie, kształcący się między innymi w Zakopanem, na miejsce do życia obrał Płowęż, niewielką miejscowość leżącą nieopodal Jabłonowa Pomorskiego.

Kuba Matejkowski - artysta malarz i rzeźbiarz, twórca statuetek Telekamer

Urodził się w 1953 roku w Warszawie, szybko opuścił jednak rodzinne miasto – ukończył słynne zakopiańskie Państwowe Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara, podobnie jak Aleksander Dętkoś czy Władysław Hasior. Na studia powrócił do stolicy – z wyróżnieniem rektorskim ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1979 roku. Przez kolejne lata był wykładowcą na tej uczelni, aż do 1989 roku.

Jego zainteresowania artystyczne są rozległe: maluje, tworzy rzeźby z brązu, drewna i ceramiki. Ma na swym koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, między innymi w Szwecji, Danii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Japonii, Izraelu i USA.

W wywiadach Kuba Matejkowski zdradza, że wszystkie Telekamery mają 30 centymetrów wysokości, różnią się jednak wysokością podstawy: złote umieszczane są na kostce wysokości 7,5 centymetra wykonanej z marmuru karara, pozostałe na nieco niższej, 6-centymetrowej ze szwedzkiego granitu. Co jednak najważniejsze, choć z pewnej odległości statuetki wydają się identyczne, w rzeczywistości wcale takie nie są.
W płowęskiej pracowni Kuby Matejkowskiego, którą sam wybudował, powstają jednak nie tylko Telekamery. Matejkowski jest malarzem, rzeźbi w drewnie, ceramice i brązie. Jego pracownia jest miejscem spotkań artystów oraz plenerów artystycznych i rozwojowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Kuba Matejkowski prowadzi też warsztaty dla terapeutyczne dla osób uzdolnionych, którym z jakiegoś powodu nie powiodło się w życiu, specjalizuje się w arteterapii dla osób z problemami depresyjnymi i DDA.

Kuba Matejkowski - artysta malarz i rzeźbiarz, twórca statuetek Telekamer

W Płowężu pracuje też Edyta, żona Kuby Matejkowskiego, również artysta plastyk. Ich wspólną wystawę „Płowęż – dwa światy” można było oglądać w Galerii Dom Plastyka ZPAP w Toruniu na przełomie 2015 i 2016 roku.

Kuba Matejkowski tak wówczas mówił o swojej pracy (podajemy za materiałami towarzyszącymi wystawie): Tematy? Różne, ja ich nie wymyślam, same do mnie przychodzą, jak życie i to, co mnie w nim spotyka. Gdy mieszkałem na terenie dawnego getta, rzeźbiłem Żydów – zakończyło się to wystawą w Izraelu. Kiedy chodziłem na pielgrzymki, malowałem święte obrazy do domów. Teraz, gdy mieszkam na wsi, maluję i rzeźbię uczucia w abstrakcyjnych formach zawidzianych od otaczającej mnie przyrody. To, co dzieje się tu i teraz, jest dla mnie najważniejsze. Mieszkam z rodziną w Płowężu.fot. Paweł Kędzia, Wikipedia.pl, Filip Pietruszewski.
S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.