Leon Niewiadomski - po wojnie wrócił do Mogilna

Czytaj dalej
S

Leon Niewiadomski - po wojnie wrócił do Mogilna

S

Urodził się w chłopskiej rodzinie w Świerczynku koło Włocławka 18 listopada 1901 roku. Jako nastolatek brał udział w powstaniu wielkopolskim, po którym został wcielony do polskiego wojska.

Szybko został jednak zwolniony z armii z uwagi na słabe zdrowie. Z powodów materialnych nie kontynuował przerwanej nauki. W 1922 roku objął posadę niewykwalifikowanego nauczyciela w Ściborzu koło Gniewkowa.

Pracując mógł wznowić naukę. W 1926 roku, po uzyskaniu matury, ukończył Seminarium Nauczycielskie we Włocławku. W 1928 roku został zatrudniony w Szkole Podstawowej nr 1 w Mogilnie jako wykwalifikowany nauczyciel.

Fascynowały go geografia i nauki przyrodnicze oraz turystyka, jednak największą jego pasją było harcerstwo. Od 1929 roku aż do wybuchu II wojny światowej był założycielem i drużynowym mogileńskiej męskiej I Drużyny Harcerskiej im. ks. Piotra Wawrzyniaka, działał też w Powiatowej Komendzie Związku Harcerstwa Polskiego. W 1936 roku zdobył stopień harcmistrza. Organizując obozy, zloty, wędrówki, wyprawy krajoznawcze piesze i rowerowe, mógł łączyć wszystkie swoje zainteresowania. Był także współzałożycielem oddziału Polskiego Towarzystwa Turystycznego w Mogilnie.

Leon Niewiadomski - po wojnie wrócił do Mogilna

Na początku II wojny światowej działał aktywnie w obronie przeciwlotniczej. Podczas okupacji imał się różnych zajęć. Pracował jako robotnik rolny, hamulcowy i konduktor fabrycznej kolejki cukrowni „Dobra” oraz kasjer w Urzędzie Gminy Topólka.

Po wojnie wrócił wraz z rodziną do Mogilna. Objął funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1, którą pełnił do emerytury, a więc do sierpnia 1968 roku. Pod koniec lat 40. ubiegłego wieku podjął studia w Instytucie Geograficznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ukończył w 1952 roku z dyplomem magistra filozofii z zakresu geografii.

Wpływał na kształt i funkcjonowanie instytucji oświatowych w Mogilnie. Przyczynił się do reaktywacji trzyletniej szkoły dokształcającej, która od 1947 roku funkcjonowała jako Zasadnicza Szkoła Zawodowa, a później jako Zasadnicza Szkoła Mechanizacji.Był jednym z inicjatorów wznowienia działalności prowadzonej przed wojną drużyny, pracował aktywnie w mogileńskim hufcu ZHP, Ruchu Przyjaciół Harcerstwa i Harcerskiej Spółdzielni Ka-De-Ha w Poznaniu. Z działalności tej wycofał się w latach 1950–1956, gdy ze względów politycznych rozwiązany został Związek Harcerstwa Polskiego, a w jego miejsce utworzono organizację odrzucającą harcerską historię, odznaki i mundury, w zamiarze ówczesnych władz – mającą zastąpić ZHP. Do pracy harcerskiej Leon Niewiadomski powrócił w 1956 roku, gdy Związek Harcerstwa Polskiego ponownie zaczął działać.

Leon Niewiadomski - po wojnie wrócił do Mogilna

Był także aktywnym działaczem Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Wiele lat był prezesem jego mogileńskiego oddziału. Jednocześnie prowadził badania meteorologiczne i fenologiczne, wykonywał także mapy dla Państwowej Akademii Nauk.Za swą pracę zawodową wpisany został do Księgi Zasłużonych dla Oświaty i Wychowania. Odznaczony został także Krzyżem za Zasługi dla ZHP i honorową odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa, Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, medalem 10-lecia PRL, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł w wieku 81 lat, 7 lutego 1982 roku, w Mogilnie.

źródło zdjęć: kronika Gimnazjum w Mogilnie.

S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.