Lucjan Kydryński - dziennikarz, konferansjer, publicysta

Czytaj dalej
red

Lucjan Kydryński - dziennikarz, konferansjer, publicysta

red

Dziennikarz, konferansjer, publicysta, kilkanaście razy prowadził festiwal w Sopocie. Dla wielu niedościgniony wzór elegancji scenicznej, wysokiej kultury słowa, poczucia humoru i dobrego smaku.

Urodził się 6 stycznia 1929 roku w Grudziądzu, gdzie spędził tylko pierwszy rok swojego życia. Jego ojciec, Julian, był wykładowcą filologii klasycznej i języka niemieckiego. Co kilka lat przenoszono go w raz z rodziną do innego miasta. Trafiał tam, gdzie akurat był potrzebny. I takie właśnie zrządzenie losu sprawiło, że w 1929 roku rodzina Kydryńskich przebywała w Grudziądzu, i w tym samym czasie przyszedł na świat najmłodszy z rodu - Lucjan. Już rok po tym wydarzeniu cała rodzina znów się przeniosła, tym razem do Krakowa. Z tym też miastem Lucjan związał swoją przyszłość.
Najlepiej z dzieciństwa Lucjan wspomina letnie wakacje u dziadków w Tarnobrzegu. Rodzice jego matki mieszkali tam w służbowym domku obok browaru hrabiego Tarnowskiego. Dziadek Lucjana opiekował się kotłownią i całym warsztatem zakładu.

Tę słodką idyllę przerwała jednak wojna, która zastała Kydryńskich w Krakowie. Tam też jej losy splotły się z Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem. Młody Karol przyjaźnił się wtedy z Juliuszem, starszym bratem Lucjana. Po śmierci ojca Karol zamieszkał nawet u Kydryńskich, a podczas wojny wspólnie z przyjacielem pracował w kamieniołomach miejscowej fabryki sodu.

Po wojnie Lucjan rozpoczął studia. Długo jednak nie potrafił zdecydować, co chce w życiu robić. Do wojska nie poszedł, bo z 17 kilogramami niedowagi ciężko było mu znieść trudy żołnierskiego szkolenia. Studiował prawo, anglistykę, a nawet muzykologię i historię sztuki. Nie skończył jednak żadnego z tych kierunków. Podczas studiów poznał swoją pierwszą żonę (byli małżeństwem przez 16 lat).

Ostatecznie Lucjan ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1951 roku. Jak sam wspomina w książce „Przejazdem przez życie... Kroniki rodzinne” pierwsze szlify w zawodzie rozpoczął w krakowskim „Przekroju”. W redakcji niemal od razu przejął dział kultury, który odziedziczył po Jerzym Waldorffie. Przez wiele lat pracy w „Przekroju” dał się poznać jako sprawny felietonista oraz recenzent filmowy. Swoje teksty podpisywał pseudonimem literackim „Aleksandra”.

Felietony te stały się trampoliną do jego dalszej kariery.

Mimo drobnej, ale charakterystycznej wady wymowy polegającej na niepoprawnej wymowie „r”, trafił do krakowskiej rozgłośni Polskiego Radia PR1. Początkowo prowadził audycję „Wiolinem i basem”, a później takie audycje jak: „Magazyn muzyczny” (od 1955 roku), „Rewia piosenek” (od 1956 roku), czy „Świat operetki” (od 2000 roku). Równolegle współpracował z wieloma zespołami muzycznymi, które zabierały go na swoje występy, również zagraniczne, z których to Lucjan pisał obszerne relacje. Powoli też stawiał pierwsze kroki jako konferansjer.

Rosnąca popularność, a także wysoka jakość dziennikarskiego warsztatu zaowocowały w końcu zaproszeniem do telewizji. I tak pierwszą przygodę ze srebrnym ekranem odbył w 1960 roku jako prowadzący program na żywo „Muzyka lekka, łatwa i przyjemna”.

W końcu został profesjonalnym konferansjerem, chętnie zatrudnianym do prowadzenia różnego rodzaju wydarzeń artystycznych. I to nie byle jakim, bo zapowiadał głównie gwiazdy zagraniczne, jak choćby Charlesa Aznavour, czy Marlenę Dietrich. Kiedy więc powołano Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie Lucjan Kydryński był głównym kandydatem do roli jego gospodarza. Tak też się stało. Jeszcze pierwsze trzy koncerty prowadziła Irena Dziedzic, ale gospodarzem siedmiu następnych edycji (lata 1964-1970) był już Lucjan. W swoim fachu był tak dobry, że potem jeszcze kilkukrotnie prowadził zarówno Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, jak i Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Równolegle do swoich poczynań estradowych Lucjan realizował się jako pisarz. Jest autorem kilkunastu książek, m.in. monografii George'a Gershwina, Johanna Straussa, wydanej w Bydgoszczy w 1990 roku monografii fortepianowego duetu „Marek i Wacek” oraz autobiografii „Życie wśród gwiazd” z 1997 roku.

Prywatnie był teściem piosenkarki Anny Marii Jopek oraz bratem prozaika i tłumacza Juliusza Kydryńskiego. Był dwukrotnie żonaty. W latach 60. poznał piosenkarkę Halinę Kunicką, dla której rozwiódł się z pierwszą żoną i przeprowadził do Warszawy. Para pobrała się w 1968 roku po siedmiu latach znajomości, a owocem ich małżeństwa był syn Marcin, który urodził się niespełna dwa miesiące po weselu rodziców. Z tym wydarzeniem wiąże się ciekawa i śmieszna historia. Otóż następnego dnia po narodzinach syna Lucjan wyjechał do Łodzi, gdzie nagrywał kolejny odcinek programu „Muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej”. Program rozpoczął słowami:

„A dzisiaj Halina Kunicka nie wystąpi przed państwem, bo właśnie urodziła mi syna”.

Niestety, szczęśliwą miłość przerwała choroba serca Lucjana i jego śmierć w dniu 9 września 2006 roku w Warszawie.

Lucjan Kydryński – dziennikarz, konferansjer, publicysta i erudyta – do dziś pozostaje niedoścignionym wzorem elegancji scenicznej, wysokiej kultury słowa, poczucia humoru i dobrego smaku. Krzysztof Materna powiedział o nim, że Kydryński był dla niego „niczym wzorzec metra z Sevres”, a Jerzy Połomski wspominał:

„Był wzorcowym konferansjerem. Nigdy nie przyłapałem go na niepotrzebnych słowach”.

Pozostaje też jedynym nie-piosenkarzem uhonorowanym Bursztynowym Słowikiem (2003 rok), a w pamięci wielu następców pozostaje jako autor fantastycznych komentarzy. Jedna z jego bardziej znanych ripost brzmiała:

„Majątek małżeństwa składa się: z tego, co mężowi udało się zaoszczędzić i z tego, co żonie nie udało się wydać”.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.