Maciej Jabłoński - kompozytor, pedagog, publicysta

Czytaj dalej
S

Maciej Jabłoński - kompozytor, pedagog, publicysta

S

Muzyczne zainteresowania wykazywał od dzieciństwa, od 1984 roku ucząc się w Państwowej Szkole Muzycznej w Toruniu, najpierw I, potem II stopnia.

W 1993 roku uzyskał dyplom w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala. Następnie studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie kompozycji prof. Marka Stachowskiego, uzyskując w 1998 roku dyplom z wyróżnieniem.

Po studiach rozpoczął pracę na krakowskiej uczelni jako wykładowca przedmiotów teoretycznych na stanowisku asystenta, od 2004 roku – na stanowisku adiunkta. W 2002 roku uzyskał tytuł doktora, a w 2012 roku doktora habilitowanego sztuki muzycznej.

Maciej Jabłoński - kompozytor, pedagog, publicysta

Jeszcze w czasie studiów brał udział w wielu konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia za swoje kompozycje. W 1995 roku otrzymał wyróżnienie za utwór „Psalm 138” na sopran i orkiestrę smyczkową w Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku, w kolejnym roku II nagrodę (pierwszej nie przyznano) za „Psalm 23” na sopran i orkiestrę w kolejnej edycji tego samego konkursu. W 1997 roku dostał III nagrodę za utwór „Zaczarowany ogród” na orkiestrę w Konkursie Kompozytorskim im. Ryszarda Bukowskiego. Po ukończeniu studiów jego kunszt kompozytorski również był wielokrotnie doceniany. W 2005 roku został uhonorowany I nagrodą w Konkursie Kompozytorskim Grupy Muzyka Młoda w Krakowie za utwór „Trzy kobiety”, a w 2009 roku grand prix konkursu Festiwalu Sound Screen w Bydgoszczy za utwór „Logorhea”.

Stale doskonali swoje kompozytorskie umiejętności uczestnicząc w międzynarodowych kursach kompozytorskich. Były to: Young Composers Meeting w Apeldoorn pod kierunkiem Rodneya Shermana, Roberta Platza i Louisa Andriessena, Sommerkurse für Neue und Computermusik w Stuttgarcie, Międzynarodowe Letnie Kursy Kompozytorskie w Radziejowicach pod kierunkiem Petera-Michaela Hamela, Alejandro Iglesiasa Rossiego i Paula Pattersona, Buckower Sommerwerkstatt oraz Międzynarodowe Kursy Muzyki Nowej w Darmstadt u Helmuta Lachenmanna i Georges’a Aperghis’a.

Do najważniejszych kompozycji Macieja Jabłońskiego z ostatnich lat należą: VI Symfonia „Oneirophrenia” na wideo, orkiestrę symfoniczną i warstwę elektroakustyczną, „TriCaBeVar” na obój, skrzypce i gitarę, „Tao. Concerto da camera nr 2” na saksofon altowy i orkiestrę kameralną, „Kryształ i szkło” na dwie gitary, „Półcienie i kontury (Concerto grosso no. 4)”, „IU” na saksofon altowy i fortepian oraz „Wielka fuga” na sześć gitar.

Maciej Jabłoński - kompozytor, pedagog, publicysta

Jego utwory wykonywane były na wielu festiwalach muzyki współczesnej, na przykład w ramach Dni Kompozytorów Krakowskich, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Poznańskiej Wiosny Muzycznej, festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Festiwalu Prawykonań w Katowicach oraz festiwalu Audio Art w Krakowie.

Muzyka Macieja Jabłońskiego grana była także w Niemczech, Danii, Szwecji i na Słowacji. Wśród zespołów orkiestrowych, z którymi współpracował, są: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie, Orkiestra Smyczkowa Amadeus, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu, Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso oraz Tarnowska Orkiestra Kameralna. Jest współzałożycielem (wraz z Ewą Trębacz i Andrzejem Bonarkiem) Stowarzyszenia Artystycznego Apeiron (1998). Od 2006 roku jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich.

W 2009 roku skomponował ścieżkę dźwiękową do niemego filmu polskiego „Biały ślad” z 1932 roku.

Propaguje muzykę wśród dzieci i młodzieży. Współpracuje z magazynami „Ruch Muzyczny” i „Glissando” oraz z „Tygodnikiem Powszechnym” i portalem Dwutygodnik.com. Jest autorem blisko 50 haseł w Encyklopedii Muzycznej PWM oraz współautorem „Przewodnika po muzyce koncertowej”.

S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.