Magdalena Fularczyk-Kozłowska - wioślarka z regionu

Czytaj dalej
S

Magdalena Fularczyk-Kozłowska - wioślarka z regionu

S

Zawodniczka klubu Lotto-Bydgostia Bydgoszcz jest niezwykle utalentowaną wioślarką – mistrzynią olimpijską, świata i Europy.

Urodziła się 16 września 1986 roku w Wąbrzeźnie. Talent wioślarski dostrzegła w niej Justyna Małkowska (była wioślarka i nauczycielka wychowania fizycznego z grudziądzkiego gimnazjum, do którego Magda uczęszczała). To dzięki jej namowom Magdalena Fularczyk jako nastolatka trafiła do klubu Wisła Grudziądz, w którym rozpoczęła swoją karierę. Swój talent rozwijała w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Wałczu.

Magdalena Fularczyk-Kozłowska - wioślarka z regionu

Pierwszym startem Magdaleny Fularczyk były Mistrzostwa Polski Juniorek na ergonometrze wioślarskim, pierwszym startem na wodzie – zawody w Bydgoszczy. Wystartowała w nich w dwójce podwójnej z Moniką Zdrojewską. Już jako piętnastolatka zakwalifikowała się do reprezentacji narodowej na Mistrzostwa Świata Juniorek, które odbyły się w 2002 roku w litewskich Trokach. Było to w zaledwie półtora roku od rozpoczęcia przez nią przygody z wioślarstwem; tym cenniejszy był srebrny medal tych mistrzostw, zdobyty w dwójce podwójnej z Patrycją Pytel.

Za tym medalem przyszły kolejne sukcesy. W 2009 roku, w parze z Julią Michalską, zdobyła pierwszy złoty medal w historii mistrzostw świata seniorów dla polskiego kobiecego wioślarstwa. Rok później, w tym samym duecie, została wicemistrzynią Europy i brązową medalistką mistrzostw świata. Srebrny medal mistrzostw Europy ponownie zdobyła w 2013 roku, z Natalią Madaj. W tym samym roku jej dorobek medalowy powiększył się jeszcze o brąz zdobyty w czwórce podwójnej na mistrzostwach świata oraz o dwa złote medale: w dwójce podwójnej i w czwórce podwójnej na akademickich mistrzostwach Europy. Rok 2014 przyniósł kolejne sukcesy: złoty medal zdobyty z Natalią Madaj na mistrzostwach Europy oraz srebrny na mistrzostwach świata. W 2015 roku ponowiła sukces z mistrzostw Europy.

Magdalena Fularczyk-Kozłowska - wioślarka z regionu

Dwukrotnie stanęła na olimpijskim podium: w 2012 roku w Londynie zdobywając brązowy medal olimpijski w duecie z Julią Michalską, złoty w Rio de Janeiro w 2016 roku z Natalią Madaj.

W duecie z Natalią Madaj uhonorowane zostały mianem żeńskiej osady 2016 roku – tytułem przyznawanym przez Międzynarodową Federację Wioślarską FISA, zdobyła także tytuł Sportowca Regionu 2016 roku w plebiscycie „Gazety Pomorskiej” i tytuł Sportowej Gwiazdy Bydgoszczy w plebiscycie „Expressu Bydgoskiego”. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2009 roku i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2016 roku.

Jest żoną Michała Kozłowskiego, swojego klubowego trenera z Lotto-Bydgostii, najbardziej utytułowanego polskiego klubu wioślarskiego. Włącza się w akcje społeczne – w 2016 roku uczestniczyła w bydgoskim Biegu Niepodległości, była też jedną z twarzy Szlachetnej Paczki.S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.