Maria Danilewicz Zielińska - pisarka, prozaiczka

Czytaj dalej
S

Maria Danilewicz Zielińska - pisarka, prozaiczka

S

Maria Danilewicz Zielińska urodziła się 29 maja 1907 roku w Aleksandrowie Kujawskim.

Wychowana została wśród książek, w patriotycznej atmosferze rodzinnego domu. Edukację rozpoczęła w Aleksandrowie, kontynuowała we Włocławku – ukończyła tam Gimnazjum im. Marii Konopnickiej, zdając w 1924 roku maturę. Studiowała w Warszawie na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze przed ukończeniem studiów, w 1927 roku, wyszła za mąż za konstruktora i projektanta urządzeń radiotechnicznych Ludomira Danilewicza (późniejszego współwłaściciela Wytwórni Radiotechnicznej AVA, w której powstała kopia niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma). W 1928 roku Maria Danilewicz została jedną z pierwszych pracownic Biblioteki Narodowej, rozpoczynając tym samym pracę w zawodzie bibliotekarza i bibliografa. Zajmowała się badaniem zbiorów z Muzeum Polskiego w Rapperswilu oraz zbiorami rewindykowanymi z Rosji. W 1936 roku wyszły drukiem „Pisma zebrane” Tymona Zaborowskiego zredagowane przez nią; była to jej pierwsza praca krytyczna.

Maria Danilewicz Zielińska - pisarka, prozaiczka

Po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku państwo Danilewiczowie opuści Polskę (Ludomir był ewakuowany z uwagi na swoją współpracę z kryptologami). Przez Krzemieniec, a dalej przez Rumunię, Jugosławię i Włochy dotarli do Paryża. Ofensywa Niemców spowodowała, że zmuszeni byli szukać bezpieczniejszego schronienia w Londynie. Zamieszkali tam w 1943 roku, Maria Danilewicz podjęła pracę w Biurze Funduszu Kultury Narodowej, biorąc między innymi udział w przygotowaniu opracowania „Straty Kultury Polskiej”. Została dyrektorką Polskiej Biblioteki Narodowej w Londynie, która szybko stała się ostoją do polskich pisarzy przebywających w Anglii.W bibliotece tej pracowała przez blisko 30 lat. Organizowała spotkania intelektualistów, bywali na nich Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński, Stanisław Baliński. Dbała o to, by biblioteka działała pomimo trudności finansowych i zmiennych politycznych uwarunkowań. Brała udział w redagowaniu periodyku „Antemurale”, wydawanego przez Polski Instytut Historyczny w Rzymie, publikującego teksty i opracowania, które z powodów politycznych nie mogły ukazać się Polsce. Publikowała w różnych czasopismach, w tym w „Wiadomościach” wydawanych w Londynie i paryskiej „Kulturze”, pisywała dla Radia Wolna Europa i Głosu Ameryki.

Maria Danilewicz Zielińska - pisarka, prozaiczka

Nagła śmierć męża w 1971 roku skłoniła ją do przejścia na emeryturę. Dwa lata później ponownie wyszła jednak za mąż za Adama Zielińskiego – dyplomatę, wydawcę i bibliofila, z którym współpracowała w czasie wojny. Państwo Zielińscy przenieśli się niebawem do Portugalii, do miejscowości Feijó pod Lizboną. Ich dom szybko stał się portugalskim centrum kultury polskiej.W 1991 roku Maria Danilewicz Zielińska owdowiała po raz drugi.

Zarówno w Anglii, jak i w Portugalii Maria Danilewicz Zielińska prowadziła działalność literacką i publicystyczną. Jednym z jej najważniejszych dzieł były „Szkice o literaturze emigracyjnej”, wydane po raz pierwszy w Londynie w 1978 roku. Wśród jej ważniejszych publikacji są też: „Blisko i daleko” (1953), „Dom” (1956), „Pierścień z Herkulanum i płaszcz pokutnicy” (1960), „Próby przywołań” (1992), „Biurko Konopnickiej. Opowiadania” (2000). W Polsce jej prace zaczęły się ukazywać za sprawą profesora Andrzeja Kłossowskiego po 1989 roku.źródło zdjęć: Zbiory Zespołu Szkół w Stawkach, PAP, fotopolska.eu

S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.