Maria Ollick - autorka licznych publikacji o kulturze

Czytaj dalej
S

Maria Ollick - autorka licznych publikacji o kulturze

S

Prezes Borowickiego Towarzystwa Kultury w Tucholi, autorka licznych publikacji o kulturze i tradycjach borowiackich, inicjatorka wystaw, spotkań imprez historyczno-kulturalnych. Honorowy Obywatel Gminy Tuchola.

Przyszła na świat w 1947 roku w rodzinie niezwykle wrośniętej w ziemię borowiacką. Ojciec, Franciszek Wierzba, pisał o historii tego regionu, działał w Borowiackim Towarzystwie Kultury. Wydał między innymi książkę „Tuchola w latach 1918–1939”. Dziadek, Wojciech Pryll, był organizatorem strajku szkolnego w powiecie tucholskim na początku XX wieku, a więc podczas zaborów. Kolportował polską prasę, założył bibliotekę, organizował odczyty. Jego patriotyzm nie uszedł uwadze Niemców, aresztowany został w związku z tym na samym początku II wojny światowej, a następnie zamordowany w Rudzkim Moście 24 października 1939 roku. Babcia, która wspólnie z dziadkiem zaangażowana była w tworzenie biblioteki, prowadziła też teatr amatorski, a w czasie wojny nauczała na tajnych kompletach.

Maria Ollick - autorka licznych publikacji o kulturze

Wychowanie w takiej atmosferze płynęło na całe dorosłe życie Marii Ollick. Sprzymierzeńca w swojej działalności znalazła ona też w mężu, Jerzym Ollicku.

Od 1968 roku Maria Ollick jest członkiem Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi, obecnie jest jego prezesem (Towarzystwo działa nieprzerwanie do 1963 roku, promuje region Borów Tucholskich, kulturę borowiacką, edukację regionalną, prowadzi też działalność wydawniczą i organizuje szereg wydarzeń kulturalnych). W 1976 roku przy Szkole Podstawowej nr 3 w Tucholi, w której wiele lat przepracowała jako nauczyciel muzyki i geografii, założyła zespół Młodzi Borowiacy, który pod jej dyrekcją zyskał ogólnopolską sławę – wystąpił w szalenie wówczas popularnym telewizyjnym teleturnieju miast „Bank 440”.



Maria Ollick jest też instruktorem harcerskim, zdobyła stopień harcmistrza. Od 1984 roku tworzy i publikuje prace monograficzne o historii, dziejach oświaty, kultury i rzemiosła Tucholi i okolic. Są to między innymi: „Maltych i grapa: tradycja, specjały kuchni i inne ciekawostki z Borów Tucholskich”, „Od Adwentu do Adwentu: doroczne obrzędy i zwyczaje w Borach”, „Telegramy patriotyczne: zapomniana tradycja”, „Tuchola: gdy pożółkną fotografie”, „Legendy i powiastki z borowiackiej kastki” oraz „Słowniczek gwary borowiackiej”.

Maria Ollick - autorka licznych publikacji o kulturze

Jest też autorką książki poświęconej ważnym osobistościom związanym z Tucholą pt. „Wybitni, niepospolici, zasłużeni: znani i nieznani, czasem zapomniani przedstawiciele regionu”. Pomysł na stworzenie tej publikacji zrodził się w momencie nadawania jednej z tucholskich ulic imienia Stanisława Saganowskiego, który był burmistrzem Tucholi w okresie międzywojennym. Biogram napisany o dawnym miejskim notablu przez Marią Ollick okazał się bardzo pomocny przy tej okazji.

Obecnie Maria Ollick prowadzi między innymi warsztaty – spotkania z lokalnymi legendami, historią, tradycjami i kuchnią borowiacką. Spuściznę po dziadkach – ich książki – potraktowała jako zaczyn do tworzenia własnego zbioru; gromadzi książki i dokumenty. Najstarsze z nich pochodzą z XVIII wieku.


>

źródła zdjęć: Archiwum domowe Marii Ollick, Filip Pietruszewski, Janina Waszczuk.

S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.