S

Michał Kwiatkowski - mistrz świata w kolarstwie

S

Historyczna data dla polskiego kolarstwa to 28 września 2014 roku. Michał Kwiatkowski w hiszpańskiej Ponferradzie wywalczył tytuł mistrza świata w indywidualnym wyścigu szosowym ze startu wspólnego elity.

Nasz mistrz urodził się 2 czerwca 1990 roku w Chełmży. Kolarstwem zaraził go starszy brat, Radosław. Zawodnikiem zaczął być w 2001 roku w UKS Warta Działyń, filialnym klubie TKK Pacific Toruń. To w tym klubie błyskawicznie zaczęła rozwijać się jego kariera pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej TKK Pacific – trenera Wiesława Młodziankiewicza, a następnie Zbigniewa Barcikowskiego, gdy był już młodzikiem. Jako juniora młodszego w Szkole Mistrzostwa Sportowego szkolił go Marcin Mientki. Dalej, jako junior, trafił pod opiekę Tomasza Owsiana, a w kategorii młodzieżowiec trenował pod okiem Leszka Szyszkowskiego.

Fenomen Michała Kwiatkowskiego polega na tym, że sukcesy odnosił startując we wszystkich kategoriach wiekowych – zarówno na szosie, jak i na torze – i tak jest do dziś.

W 2007 roku wywalczył w Sofii tytuł mistrza Europy juniorów w szosowym wyścigu ze startu wspólnego oraz wicemistrza Europy juniorów w jeździe indywidualnej na czas. W tym samym roku został również zwycięzcą wyścigu etapowego (489 km) Pucharu Świata Juniorów w Czechach „Course de la Paix Junior”. Dzięki tym sukcesom zajął pierwsze miejsce w rankingu juniorów Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Już w następnym roku został mistrzem Europy i mistrzem świata (Kapsztad, RPA) w jeździe indywidualnej na czas i ponownie zwyciężył w juniorskim Wyścigu Pokoju. Do tych sukcesów dołożył brązowy medal torowych mistrzostw Europy w wyścigu punktowym na torze w Pruszkowie.

Od 2010 roku przyszły mistrz świata startował w peletonie zawodowym hiszpańskiej drużyny Caja Rural, następnie w Team RadioShack, a od 2012 roku w belgijskim Omega Pharma Quick-Step, w której ściga się do dziś.

W sezonie olimpijskim 2012 popularny „Kwiatek” został wicemistrzem Polski elity w jeździe na czas. Największe sukcesy odnosił na Tour de Pologne, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji generalnej (tracąc do zwycięzcy pięć sekund), będąc przez dwa etapy liderem wyścigu. W tym samym roku zadebiutował też w Giro d’Italia oraz wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

Kolejne sukcesy odniósł w 2013 roku. Wywalczył mistrzostwo Polski w wyścigu szosowym ze startu wspólnego, wicemistrzostwo Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz mistrzostwo świata w jeździe drużynowej (wspólnie z Omega Pharma Quick-Step).

W końcu 28 września 2014 roku w Ponferradzie w znakomitym stylu uciekł reszcie zawodników i samotnie minął linię mety. Wcześniej żadnemu Polakowi nie udało się zdobyć mistrzostwa świata w tej najbardziej prestiżowej konkurencji.

Został też odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi i otrzymał medal Thorunium – specjalną nagrodę prezydenta Torunia za szczególne zasługi dla miasta.

Michał Kwiatkowski nie spoczął jednak na laurach – 19 kwietnia 2015 roku, jako pierwszy Polak, wygrał klasyk Amstel Gold Race w Holandii. Dzięki temu zwycięstwu stał się pierwszym kolarzem od ponad 30 lat, który wygrał ten wyścig w tęczowej koszulce mistrza świata. W tym samym roku zajął drugie miejsce w wyścigu Volta ao Agarve (Portugalia) i drugie na trasie Paryż–Nicea (wygrywając prolog i klasyfikację młodzieżową), gdzie walczył także w żółtej koszulce lidera w pierwszym drugim, czwartym i piątym etapie. W zeszłym roku zajął pierwsze miejsce w wyścigu E3 Harelbeke w Belgii.

Wychowanek TKK Pacific nie przestaje zadziwiać również i w tym sezonie. 4 marca zajął pierwsze miejsce w klasycznym wyścigu Strade Bianche we Włoszech, w którym startowało 21 zawodowych ekip. Natomiast 18 marca pokonał 200 kolarzy w prestiżowym „klasyku” na trasie Mediolan–San Remo. Został kolarzem marca Team Sky (zawodowej grupy kolarskiej mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii).

Michał Kwiatkowski jest założycielem Akademii Kolarskiej Copernicus. Zakupił dla niej między innymi wysokiej klasy rowery. – Uznałem, że to mój obowiązek. Miałem 10 lat, jak zacząłem uprawiać kolarstwo. Dostałem na początku kariery ogromną pomoc od Pacifiku, Szkoły Mistrzostwa Sportowego, miasta, rodziny. Bez nich nie osiągnąłbym sukcesów. A teraz spłacam dług wdzięczności patronując Akademii. Wiem, że dla trenujących w niej młodych kolarzy mogę być obecnie wzorem i czuję dużą odpowiedzialność, żeby ich nie zawieść – powiedział w wywiadzie prasowym.

źródła zdjęć: Archiwum Polska Press, PAP.