Salomea Sujkowska - znana grudziądzanka. Kim była?

Czytaj dalej
S

Salomea Sujkowska - znana grudziądzanka. Kim była?

S

Lekarz, członek AK, działaczka Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, założycielka grudziądzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej, społeczny opiekun zabytków, współzałożycielka Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, Honorowy Obywatel Grudziądza.

Lekarz, członek AK, działaczka Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, założycielka grudziądzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej, społeczny opiekun zabytków, współzałożycielka Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, Honorowy Obywatel Grudziądza.

Salomea Sujkowska - znana grudziądzanka. Kim była?

Wychowywana w atmosferze miłości do ojczyzny oraz z poczuciem obowiązku pomagania innym, po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum humanistycznego w rodzinnym Grudziądzu poszła w ślady ojca, podejmując studia medyczne w Poznaniu. Dyplom lekarza uzyskała w 1937 roku.

Po powrocie do Grudziądza rozpoczęła pracę w Szpitalu Miejskim, jako asystentka na oddziale wewnętrznym. W pierwszych dniach II wojny światowej była jedynym lekarzem, który pozostał w tym szpitalu. Pracę straciła, gdy Niemcy przejęli szpital, ponieważ nie uznali oni jej dyplomu; pracowała więc w laboratorium medycznym i w pracowni rentgenowskiej. Należała do Armii Krajowej. Po zakończeniu II wojny światowej odzyskała etat lekarza.Po wojnie objęła pododdział chirurgii dziecięcej w grudziądzkim szpitalu, rozpoczęła też specjalizację z zakresu radiologii. Ukończyła ją w 1948 roku i w związku z tym objęła kierownictwo pracowni rentgenowskiej, pracując jednocześnie na chirurgii dziecięcej. Była jedynym specjalistą z zakresu radiologii w mieście, pracowała więc jednocześnie także w przychodniach miejskiej i kolejowej oraz w szpitalu więziennym (w zakładzie karnym dla kobiet). Z zajęć tych zrezygnowała, gdy wystąpiły u niej objawy choroby popromiennej. W przychodni kolejowej dalej jednak prowadziła poradnię higieny pracy, a w szpitalu więziennym asystowała na oddziale chirurgicznym.Przez całe życie była aktywna na niwie społecznej. Działała w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami, w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, w Polskim Towarzystwie Geograficznym, w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Francuskiej, także w Kole Armii Krajowej i Kole Miłośników Dziejów Grudziądza, którego była współzałożycielką. W 1981 roku utworzyła w Grudziądzu Klub Inteligencji Katolickiej.

Salomea Sujkowska - znana grudziądzanka. Kim była?

Podobnie jak ojciec, wspierała innych, także materialnie. Ufundowała witraże dla Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, do pomieszczenia dawnego refektarza. Sponsorowała sprzęt medyczny dla oddziału chirurgii dziecięcej miejscowego szpitala. Wąbrzeźnu przekazała działkę pod pomnik upamiętniający żołnierzy AK, siostrom elżbietankom oddała swoje auto, by mogły jeździć do podopiecznych. Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu przekazała darowiznę z przeznaczeniem na stypendia dla studentów astronomii pochodzących z ziemi chełmińskiej. Stypendium to nazwała imieniem swojego ojca, dr. Jana Sujkowskiego, miłośnika astronomii. Odznaczona została między innymi medalem papieskim „Pro Ecclesia et Pontifice”; medal ten przyznał Salomei Sujkowskiej Paweł VI w 1968 roku. Uhonorowano ją także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej oraz tytułem Zasłużony Lekarz PRL. W 1992 roku została Honorowym Obywatelem Grudziądza, do dziś jest jedyną kobietą wyróżnioną tym tytułem.

Zmarła 29 października 1996 roku w Grudziądzu.

fot. Filip Pietruszewski, Łukasz Karbowski, Wikipedia.pl, Kronika Klubu Inteligenci Katolickiej w Grudziądzu, fotopolska.eu.
S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.