S

Stanisław Noakowski - architekt, malarz, rysownik

Stanisław Noakowski - architekt, malarz, rysownik
S

Urodzony w Nieszawie w 1867 roku architekt, malarz, rysownik, historyk sztuki i nauczyciel akademicki.

Zaprojektował między innymi kaplicę mieszczącą urnę z sercem Tadeusza Kościuszki na zamku w Rapperswilu, szwajcarskim mieście, w którym w 1870 roku powstało Muzeum Narodowe Polskie, mające zabezpieczyć polskie zabytki historyczne i propagować sprawy polskie w okresie zaborów.

Był synem Władysława Noakowskiego, rejenta okręgu nieszawskiego, i jego żony, Eleonory z Sandomierskich. Nieszawa, w której przyszedł na świat, należała wówczas do guberni warszawskiej – była pod zaborem rosyjskim.

Stanisław Noakowski - architekt, malarz, rysownik

Od dzieciństwa zdradzał zamiłowanie do rysunku i historii, co niewątpliwie było w jakimś stopniu zasługą atmosfery domu rodzinnego; ojciec dobrze rysował, był także tłumaczem literatury z języka francuskiego, mama ciekawie opowiadała. Talent plastyczny rozwijał także w szkole – jego nauczycielem rysunku w szkole realnej we Włocławku, do której uczęszczał w latach 1877-1884, był Ludwik Bouchard. Mający francuskie korzenie artysta malarz, jeden z inicjatorów powstania w Warszawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Po ukończeniu włocławskiej szkoły, a następnie gimnazjum w Łowiczu w latach 1884–1886, studiował architekturę w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Z tego okresu pochodzą akwarele z motywami architektury. Za projekt stajni cesarskich otrzymał stypendium, które umożliwiło mu podróżowanie po Europie. Odwiedził Francję, Niemcy, Anglię i Włochy, zapoznając się z ich kulturą i architekturą.

Po powrocie osiadł w Moskwie, gdzie w 1899 roku objął posadę kustosza w Muzeum Przemysłu Artystycznego przy Stroganowskiej Centralnej Szkole Przemysłu Artystycznego. Przez pewien okres wykładał w tej szkole i był w niej bibliotekarzem. Później, od 1907 roku, w moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury wykładał architekturę i historię sztuki.Słynął z tego, że wykłady z architektury i historii sztuki ilustrował rysunkami – z początku kredą na tablicy, później tuszem na papierze. Powstały dzięki temu całe cykle architektonicznych „portretów” budowli. Jednym z nich była „Suita polska”, którą zaczął kreślić w 1916 roku. Rysował ją pod wrażeniem zniszczeń wojennych dokonanych na ziemiach polskich w czasie I wojny światowej. W ciągu zaledwie kilku miesięcy stworzył notatki, szkice i rysunki około 600 kaplic, kościołów, klasztorów, zamków, dworków, a nawet wiejskich chat.

Stanisław Noakowski - architekt, malarz, rysownik

Ilustrował też książki, malował pocztówki, wykonywał dekoracje teatralne. Utrzymywał kontakty z polskim środowiskiem artystycznym. Należał do Krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, prezentował swoje prace w Krakowie i Warszawie. Zaraz po zakończeniu I wojny światowej, w 1918 roku został wybrany na prezesa Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami. Rozpoczął pracę na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, wykładał także na innych uczelniach, w tym na ASP w Warszawie i Krakowie.

W latach 20. ubiegłego wieku wystawiał swoje prace w Londynie, Paryżu, Pradze, Wiedniu, Budapeszcie i Amsterdamie. W 1926 roku otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt działalności artystycznej.Jego prace oglądać można między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie. Muzeum Biograficzne Stanisława Noakowskiego utworzono w jego rodzinnej Nieszawie w 1934 roku, po wojnie działalność tej placówki reaktywowano w 1983 roku. Imieniem Stanisława Noakowskiego nazwano wiele ulic polskich miast, między innymi w Bydgoszczy i we Włocławku.

Zmarł nagle, na zawał serca, 1 października 1928 roku w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim.


>
źródło zdjęć: Muzeum Stanisława Noakowskiego - Oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku,

S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.