Stanisława Betyna - hafciarka

Stanisława Betyna - hafciarka

Niezwykle utalentowana hafciarka, zdobywczyni mnóstwa nagród na konkursach sztuki ludowej i haftu kaszubskiego, twórczyni tucholskiego Zespół Haftu Kaszubskiego „Złotnica”. Laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga z 2003 roku.

Urodziła się 2 września 1935 roku w Pawłowie koło Chojnic. Jej ojciec był Kaszubem, matka pochodziła natomiast z Racławic, wychowywała się jednak w Krojantach i Swornegaciach, gdzie poznała haft kaszubski, którego później uczyła swoje córki, w tym Stanisławę.

Po II wojnie światowej rodzina przeprowadziła się do Piastoszyna koło Tucholi, gdzie Stanisława Betyna uczęszczała do szkoły podstawowej. W 1952 roku podjęła naukę w szkole handlowej w Tucholi. Mając 17 lat ukończyła kurs kierowników świetlic w Otwocku i instruktorów zespołów artystycznych w Jadwisinie. Dzięki temu przez kilka lat prowadziła zespoły taneczne i teatralne, pracując w świetlicy wiejskiej w Piastoszynie.

W 1957 roku powróciła do pracy na roli, ale rok później, po wyjściu za mąż, przeniosła się do Tucholi. Pracowała jako księgowa, jednak wciąż haftowała dla siebie i swojej rodziny. Początkowo bazowała na wiedzy przekazanej jej przez matkę, jednak dzięki spotkaniu Heleny Grabkowskiej, nauczycielki i wybitnej hafciarki, rozwinęła swoją technikę i umiejętności. Poznała ją w latach 70. w Klubie Haftu „Złotych i Bursztynowych Barw”. W roku 1974 roku Stanisława Betyna po raz pierwszy otrzymała nagrodę za swoje hafty - w konkursie sztuki ludowej w Tucholi zdobyła pierwsze miejsce.

W 1984 roku założyła własny Zespół Haftu Kaszubskiego „Złotnica”. Przystąpiły do niego twórczynie ludowe związane z tucholskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Wśród nich znalazły się także wszystkie córki Stanisławy Betyny: Róża, Regina, Aleksandra, Marzena, Lucyna, Sylwia. Trzy z nich były już w tym czasie zdobywczyniami Nagrody Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego. W tym samym roku w Bydgoszczy urządzono wystawę prac członkiń rodziny Betynów. Pokazano na niej dzieła 12 hafciarek, zachwycające bogactwem wzorów i perfekcją wykonania.

Stanisława Betyna - hafciarka

Przez ponad 30 lat swojej działalności artystycznej Stanisława Betyna wzięła udział w wielu konkursach sztuki ludowej w Tucholi, Chojnicach, Gdańsku i Bydgoszczy, ale także w różnych konkursach haftu kaszubskiego, w tym międzynarodowych. Zdobyła na nich liczne wyróżnienia: na samych konkursach międzynarodowych uhonorowano ją 7 nagrodami specjalnymi i 10 pierwszymi.

Wykonała 13 kompletnych strojów kaszubskich, 13 ogromnych makat, kilkanaście dużych obrusów i chust wełnianych z haftem oraz bardzo wiele drobniejszych prac. Do jej szczególnie cennych dzieł należą kopie zabytkowych kaszubskich czepców – złotnic.

Prace Stanisławy Betyny znajdują się w rękach prywatnych, ale także w zbiorach muzeów w Chojnicach, Toruniu, Bydgoszczy, Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Słupsku i Bytowie.

Stanisława Betyna - hafciarka

Stanisława Betyna była nie tylko artystką, ale i działaczką społeczną. Pełniła funkcję prezesa tucholskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i członka zarządu oddziału Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W roku 2000 należała do reprezentacji województwa kujawsko-pomorskiego na wystawie EXPO-2000 w Hanowerze, a rok później – na Dniach Kultury Polskiej w Norrkoping w Szwecji.
Za swoją działalność uhonorowana została Nagrodą im. Oskara Kolberga w 2003 roku.

Zmarła 27 maja 2006 roku.

Dziesięć faktów
1. W latach 70. związała się z Klubem Haftu „Złotych i Bursztynowych Barw”.

2. W 1974 roku otrzymała pierwszą nagrodę za swoje hafty w konkursie sztuki ludowej w Tucholi.

3. W 1984 roku założyła swój własny Zespół Haftu Kaszubskiego „Złotnica”.

4. W tym samym roku w Bydgoszczy urządzono wystawę prac wykonanych przez członkinie rodziny Betynów, m.in. przez Stanisławę Betynę i jej sześć córek.

5. Brała udział w wielu konkursach sztuki ludowej i haftu kaszubskiego, w tym międzynarodowych, zdobywając na nich mnóstwo nagród.

6. Do jej szczególnie cennych dzieł należą kopie zabytkowych kaszubskich czepców – złotnic.

7. Wiele jej prac oglądać można dziś w muzeach w całej Polsce.

8. Była nie tylko artystką, ale i działaczką społeczną: prezesem tucholskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i członkiem zarządu oddziału Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

9. W roku 2000 należała do reprezentacji województwa kujawsko-pomorskiego na wystawie EXPO-2000 w Hanowerze.

10. Za swoją działalność uhonorowana została Nagrodą im. Oskara Kolberga w 2003 roku.lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.