S

Tadeusz Reichstein. Kim był znany mieszkaniec regionu?

Tadeusz Reichstein. Kim był znany mieszkaniec regionu?
S

W grudniu 1950 roku w Sztokholmie prof. Tadeusz Reichstein – wraz z amerykańskimi lekarzami: prof. Edwardem Kendallem i dr. Philipem Henchem – otrzymał Nagrodę Nobla.

Nagrodę otrzymali w dziedzinie medycyny za odkrycia dotyczące hormonów kory nadnerczy, ich struktury i działania biologicznego. Badania tych uczonych przyczyniły się do poprawy zdrowia i uratowania życia niezliczonej liczby osób.

Tadeusz Reichstein urodził się 20 lipca 1897 roku we Włocławku, w rodzinie polskich Żydów osiedlonych na Kujawach. Spędził tam swoje wczesne dzieciństwo, jednak już przed I wojną światową przeniósł się z rodzicami do Szwajcarii.

Tadeusz Reichstein. Kim był znany mieszkaniec regionu?

Studiował na Politechnice Federalnej w Zurychu (ETHZ). W 1922 roku obronił tam doktorat i kontynuował pracę naukową. W latach 1930–1938 był profesorem chemii organicznej na ETHZ. To właśnie w tym okresie dokonał syntezy kwasu askorbinowego oraz wyizolował 26 hormonów kory nadnercza, między innymi kortyzon – w 1936 roku.

W 1947 roku otrzymał doktorat honoris causa Sorbony w Paryżu, a od 1967 roku był profesorem uniwersytetu w Bazylei.

Został członkiem Royal Society w Londynie i Polskiej Akademii Nauk.Znany był ze swojego wielkiego serca i ogromnej empatii. Nie odmawiał swej pomocy nikomu, kto jej potrzebował. Z własnych funduszy ofiarowywał stypendia biednym studentom, wspierał sierocińce, pomagał biednym artystom.O miejscu swojego urodzenia Tadeusz Reichstein nigdy nie zapomniał. Jeszcze w okresie międzywojennym odwiedzał Polskę. Podczas II wojny światowej wszyscy jego polscy krewni zginęli w hitlerowskich obozach zagłady. On sam do końca swojego życia dobrze rozumiał język polski.

Gdy miał 91 lat, otrzymał złotą odznakę Zasłużonego dla Miasta Włocławka oraz honorowe członkostwo Włocławskiego Towarzystwa Naukowego. Honorowym Obywatelem Włocławka został w wieku 97 lat. Zmarł 1 sierpnia 1996 roku w Bazylei.

S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.