Teresa Ciepły – lekkoatletka, olimpijka

Teresa Ciepły – lekkoatletka, olimpijka             Fot. Wikipedia / autor nieznany

Teresa Ciepły, z domu Wieczorek, urodziła się 19 października 1937 roku w Brodni, niewielkiej wsi w województwie łódzkim. Jako nastolatka wstąpiła w szeregi klubu ŁKS Łódź, gdzie dołączyła do drużyny siatkarskiej. Później jednak największe sportowe sukcesy odniosła w lekkiej atletyce. Choć dziś kojarzy się głównie ze sztafetą i biegami przez płotki, była wszechstronną sportsmenką. W 1958 roku zadebiutowała na Mistrzostwach Europy reprezentując Polskę w skoku w dal. Medalu nie przywiozła, ale jej koleżanki startujące w sztafecie zajęły wówczas trzecie miejsce. W sumie polska reprezentacja przywiozła w tamtym roku ze Sztokholmu aż dwanaście medali.

Na mistrzostwach w 1958 roku startował też Olgierd Ciepły, utalentowany młociarz z Wrocławia. Teresa i Olgierd szybko przypadli sobie do gustu. Koledzy z reprezentacji żartowali, że wkrótce Wieczorkówna będzie walczyć o medale pod nowym nazwiskiem. Wiele się nie pomylili. Po pamiętnych igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 roku, gdy młociarz zajął piąte miejsce, a lekkoatletka wraz Haliną Górecką, Barbarą Janiszewską i Celiną Jesionowską wywalczyła w sztafecie 4x100 m brązowy medal, Olgierd zaprosił Teresę do rodzinnego miasta. Tam na dworcu, nim medalistka zdążyła się z nim dobrze przywitać, zaskoczył ją słowami: „Witaj we Wrocławiu i szybko odpowiadaj, czy zostaniesz moją żoną?”.

Para pobrała się tego samego dnia, 19 października 1960 roku, czyli w dniu 23. urodzin Teresy. Jeszcze w tym roku sportowcy otrzymali zaproszenie do Bydgoszczy. „Czeka na was mieszkanie. Sprowadzajcie się, są warunki do treningu, praca też się znajdzie” – zachęcał Alfons Niklas, starszy kolega Olgierda, rzucający młotem w barwach Zawiszy. Para dostała od wojskowego klubu lokum przy ul. 11 Listopada, gdzie spędzić już miała całe wspólne życie. Początki w nowym mieście nie były łatwe, młodzi musieli sami umeblować mieszkanie, łącząc treningi z pracą zawodową. Teresa pracowała w dziale handlowym zakładów mięsnych, jej mąż w wojskowym biurze projektowym.

To w bydgoskich barwach Teresa Ciepły świętowała największe sukcesy. „Po prostu wygrywałam i te zwycięstwa dalej dopingowały mnie do dalszej pracy” – opowiadała po latach biegaczka w wywiadzie dla Radia PiK. Z Belgradu, gdzie w 1962 roku odbywały się Mistrzostwa Europy, wróciła z trzema medalami. Zdobyła złoto w biegu na 80 m przez płotki oraz w sztafecie 4x100 m i brąz w biegu na 100 m. Za ten wyczyn otrzymała tytuł Sportowca Roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Na kolejny taki zaszczyt nasz region musiał czekać aż 37 lat – ten sukces udało się powtórzyć dopiero w 1999 roku Tomaszowi Gollobowi.

Teresa Ciepły – lekkoatletka, olimpijka
Pomorska.pl / archiwum rodzinne

Po mistrzostwach w Belgradzie Ciepły otrzymała propozycję nie do odrzucenia – uniwersytet w Santa Barbara zaoferował jej dowolny kierunek studiów. Jednak wkrótce po wyjeździe do Kalifornii dowiedziała się, że jest w ciąży. Wróciła do Polski i w 1963 roku została mamą. Macierzyństwo nie przerwało pasma jej sportowych sukcesów. W październiku 1964 roku wróciła z igrzysk olimpijskich w Tokio z dwoma medalami – srebrnym w biegu płotkarskim i złotym w sztafecie 4x100 m. Wspólnie z Ireną Szewińską, Haliną Górecką i Ewą Kłobukowską nie tylko wywalczyła złoto, ale też pobiła ówczesny rekord świata w sztafecie na tym odcinku – 43,6 s.

W 1966 roku olimpijka miała jechać na kolejne mistrzostwa Europy, jednak tuż przed zawodami zmarła mama Olgierda, opiekująca się małą Olą. Teresa została więc w domu z córką i na tym zakończyła się jej kariera zawodniczki. Postanowiła poświęcić się pracy trenerskiej w Zawiszy, gdzie zajęła się szkoleniem młodzieży i zaczęła od podstaw tworzyć jedyną bibliotekę sportową w regionie. Niedługo później urodziła drugą córkę – Lidię. Wybrano ją także wiceprzewodniczącą regionalnej rady olimpijskiej i szefową komisji ds. olimpijczyków w Bydgoszczy. 28 grudnia 1995 roku Rada Miasta za zasługi dla sportu nadała jej tytuł Honorowego Obywatela.

Teresa Ciepły zmarła 8 marca 2006 roku. Została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Bydgoszczy. 17 października 2007 roku została patronką Zespołu Szkół nr 15 w Bydgoszczy, gdzie odsłonięto jej portret. W uroczystości wzięły udział córki sportsmenki oraz jej koleżanka z bieżni Irena Szewińska. W Alei Ossolińskich rośnie też dąb jej imienia, a od ubiegłego roku lekkoatletka patronuje jednemu z osiemnastu nowych tramwajów, które jeżdżą po bydgoskich torach.

Dziesięć faktów:
1. Teresa Ciepły urodziła się 19 października 1937 roku w Brodni w województwie łódzkim.

2. Lekkoatletka była wszechstronną sportsmenką. W ŁKS Łódź grała w siatkówkę, a w 1958 roku zadebiutowała na Mistrzostwach Europy skacząc w dal.

3. Na igrzyskach olimpijskich w 1960 roku wywalczyła brązowy medal w sztafecie 4x100 m z Haliną Górecką, Barbarą Janiszewską i Celiną Jesionowską.

4. 19 października 1960 roku Teresa poślubiła młociarza Olgierda Ciepłego. Doczekała się z nim dwóch córek – Aleksandry i Lidii.

5. W tym samym roku para przeprowadziła się do Bydgoszczy, gdzie od WKS Zawisza otrzymała mieszkanie na Osiedlu Leśnym.

6. W 1962 roku po Mistrzostwach Europy w Belgradzie otrzymała tytuł Sportowca Roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.

7. W październiku 1964 roku wróciła z igrzysk olimpijskich w Tokio z dwoma medalami – srebrnym w biegu przez płotki i złotym w sztafecie 4x100 m.

8. Po zakończeniu kariery sportowej zajęła się szkoleniem młodzieży i założyła jedyną bibliotekę sportową w regionie.

9. W 1995 roku Rada Miasta za jej zasługi dla sportu nadała jej tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy.

10. Teresa Ciepły zmarła 8 marca 2006 roku Została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Bydgoszczy.lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.