Tomasz Wasilewski - reżyser filmowy i scenarzysta

Czytaj dalej
S

Tomasz Wasilewski - reżyser filmowy i scenarzysta

S

Nagrodzony w 2016 roku Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie – laur ten otrzymał za scenariusz do filmu „Stany Zjednoczone Miłości”, który również sam wyreżyserował.

Urodził się 26 września 1980 roku w Toruniu, ale wychowywał w Inowrocławiu, gdzie uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza.

W 2001 roku ukończył dwuletnią Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie. Ucząc się, dorywczo pracował – był ochroniarzem w banku, roznosił ulotki i sprzedawał popcorn w jednym z multipleksów. To ostatnie zajęcie było dla niego szczególnie cenne, bo po pracy mógł do woli oglądać wszystkie wyświetlane filmy. Po ukończeniu Akademii dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, do której dwa lata wcześniej startował bez powodzenia.

Łódzką filmówkę ukończył w 2006 roku, mając już pomysł na swój reżyserski debiut. Nim zdobył na ten cel środki, pracował przy produkcji telewizyjnego serialu „Barwy szczęścia”, asystował też doświadczonym reżyserom teatralnymi i filmowym. Współpracował z Agnieszką Glińską przy spektaklu „Lulu na moście” w warszawskim Teatrze Dramatycznym, z Aleksandrą Konieczną w Teatrze Studyjnym w Łodzi i Maciejem Kowalewskim w Teatrze na Woli w Warszawie. Był asystentem Małgorzaty Szumowskiej w pracy nad filmem „33 sceny z życia”.

Tomasz Wasilewski - reżyser filmowy i scenarzysta

W 2012 roku nakręcił debiutancki film „W sypialni” – psychologiczny dramat o losach kobiety, która nie chce dłużej pełnić ról narzucanych jej przez społeczeństwo. Już po tym pierwszym filmie Wasilewskiego docenili i widzowie, i recenzenci. Pisano wówczas o nim, że nie dość, że jest bardzo zdolny i ma własną wizję kina, to jeszcze potrafi ją przenieść na ekran, doskonale prowadząc aktorów.

Rok później do kin trafiły „Płynące wieżowce”, kolejny film poruszający kwestie trudnych, często skrywanych emocji i marzeń, niemożności porozumienia się i samotności. Podobnie jak „W sypialni”, i ten film wyświetlany był na wielu festiwalach i zdobywał na nich nagrody. Na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku uznano go za najlepszy europejski dramate , w Karlowych Warach uhonorowano nagrodą East of The West, zdobył też laury publiczności na wrocławskich Nowych Horyzontach. To także za ten film Wasilewski otrzymał na 38. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2013 roku nagrodę jury dla młodego talentu reżyserskiego.

W minionym roku trafił do kin jak do tej pory ostatni film Tomasza Wasilewskiego, zatytułowany „Zjednoczone Stany Miłości” – znów opowiadający o kobietach na tle czasu transformacji politycznej i gospodarczej lat 90. ubiegłego wieku. Chwalony za znakomite kreacje aktorskie, zdjęcia, montaż i kostiumy, przede wszystkim jednak za scenariusz i reżyserię. Za pochwałami szły nagrody – najważniejsza w dotychczasowej karierze Tomasza Wasilewskiego nagroda, czyli Srebrny Niedźwiedź 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (za najlepszy scenariusz). „Zjednoczone Stany Miłości” zostały też nagrodzone na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni: za najlepszą reżyserię, dla drugoplanowych aktorki i aktora, za montaż i kostiumy. Jesienią „Zjednoczone Stany Miłości” pokazywane były w ramach Konkursu Międzynarodowego MFF w Chicago.

S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.