Wiesława Czapińska-Kalenik – dziennikarka, historyczka i krytyk filmowy, autorka książek, esejów, scenariuszy filmowych

Wiesława Czapińska-Kalenik – dziennikarka, historyczka i krytyk filmowy, autorka książek, esejów, scenariuszy filmowych

Urodziła się w Bydgoszczy w 1932 roku. W młodości sympatyzowała z Teatrem Wybrzeże oraz Kabaretem Bim-Bom. Zawodowo przez wiele lat była związana z tygodnikiem „Ekran” oraz współpracowała z wieloma innymi pismami. Zasłynęła także jako pomysłodawczyni Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej od 1969 roku młodym aktorom wyróżniającym się wybitną charyzmą. Film stał się pasją jej życia. Była słuchaczką Studium Wiedzy o Filmie Instytutu Sztuki PAN, prowadziła wykłady na Uniwersytecie Trzeciego Wieku na tematy związane ze światem filmowym, współpracowała z Akademią Filmu i Telewizji w Warszawie.

Była autorką wielu książek, głównie o tematyce filmowej, m.in. „Pokochać film” (1977), „Polita” (1989), „Wielkie romanse Trzeciej Rzeszy” (1994), Pola Negri - polska królowa Hollywood” (1996), „Artyści w Trzeciej Rzeszy” (1997), „Magiczne miejsca literackiej Europy” (2001), a także kilku telewizyjnych scenariuszy: „Poszedłem po słońce” (1997), spektaklu teatralnego „Polita, gwiazda gwiazd”, przygotowała też adaptację „Całe życie Sabiny” (1969).

Wiesława Czapińska-Kalenik – dziennikarka, historyczka i krytyk filmowy, autorka książek, esejów, scenariuszy filmowych

Zainteresowania Polą Negri zaprowadziły ją pod koniec lat 80. ubiegłego wieku do Lipna. Tam poszukiwała śladów, pamiątek, dokumentów dotyczących życia wielkiej gwiazdy. W roku 1989 ukazała się „Polita”, a w 1996 roku „Pola Negri - polska królowa Hollywood” - biografie autorstwa Czaplińskiej. Napisała także scenariusz spektaklu telewizyjnego „Polita, gwiazda gwiazd” z Magdą Zawadzką w roli tytułowej.

Podczas poszukiwań Czaplicka była rozczarowana, że w mieście nie pamięta się o Apolonii Chałupiec. „Błąkam się po Lipnie szukając śladów Poli Negri. Daremna ta wędrówka. Nic nie przypomina, że tu właśnie przyszła na świat. Żadnej, najskromniejszej tablicy pamiątkowej. Niewdzięczni rodacy, chociaż żyją jeszcze wśród nich tacy, którzy pamiętają, że w okresie międzywojennym wielka gwiazda ofiarowała znaczną sumę pieniędzy na potrzeby tutejszej szkoły średniej” – pisała biografka w książce „Polita”.

Wraz z Bogusławem Kaczyńskim wymyśliła, że przywrócą miastu pamięć o sławnej mieszkance, która błyszczała jak najjaśniejsza gwiazda na hollywoodzkim firmamencie. Dlatego w 2005 roku odsłonięto tablicę pamiątkową Poli Negri i otwarto izbę pamięci. „Wiesława Czapińska, zawsze pełna energii, zarażała innych chęcią tworzenia. To nie była zwykła starsza pani. Szybko zjednywała sobie młodych, nowoczesnych ludzi, miała wyjątkowo swobodny i bezpośredni sposób bycia, ale podparty ogromną wiedzą i autorytetem. Jej niesamowicie aktywne życie wypełnione było pasją i misją tworzenia. Kiedy mówiła: Kochana ty moja, teraz słuchaj!, wiedziałam, że z pozoru nierealne pomysły i koncepcje muszą się udać! Na uroczystości związanej z odsłonięciem tablicy ku czci Poli Negri oraz otwarciem izby pamięci rzuciła kolejne wyzwanie: Zróbcie tutaj festiwal! - wspomina Dorota Łańcucka, prezes Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri, była burmistrz Lipna.

W efekcie w 2007 roku w Lipnie odbył się I Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”, a pomysłodawczyni Wiesława Czapińska została jego dyrektorem artystycznym. Przegląd przyciągnął aktorów, reżyserów, filmoznawców i wszystkich kochających stare kino.

W tym samym roku Wiesława Czapińska została laureatką Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy, a w czasie pierwszej edycji festiwalu „Pola i inni” otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Lipna. W roku 2008 Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri wręczyło jej statuetkę Politkę za wkład w promocję talentu gwiazdy światowego kina. Mieszkańcy w dowód pamięci 27 maja 2011 roku odsłonili w kinie Nawojka tablicę poświęconą wyjątkowej przyjaciółce. „W Izbie Pamięci Poli Negri stoi portret Wiesławy Czapińskiej. Nic dziwnego. Pani Wiesława wiedziała o Poli Negri wszystko” - mówi Bożena Piotrowska, aktualna prezes Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri.

„Lipno było jej drugim domem, nie mogła się doczekać, kiedy znów tu będzie. Zatrzymywała się w gościnnym Dworku Modrzewiowym Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi niedaleko Lipna. Wyjeżdżając myślała o tym, żeby wrócić tu jak najszybciej… Nie doczekała piątego przeglądu… Brakuje nam jej bardzo. Wiesia tak wiele wniosła w nasze życie, nie chcąc nic w zamian. Zawieźliśmy na jej grób garść lipnowskiej ziemi...” - dopowiada Dorota Łańcucka.

Wiesława Czapińska-Kalenik – dziennikarka, historyczka i krytyk filmowy, autorka książek, esejów, scenariuszy filmowych

Jej mężem był aktor Mieczysław Kalenik, niezapomniany Zbyszko z Bogdańca z „Krzyżaków”. Ich córka Magdalena, podobnie jak ojciec, związała się z filmem. Jest operatorem filmowym oraz instruktorką nurkowania, specjalizującą się w zdjęciach podwodnych. Wiesława Czapińska-Kalenik zmarła w Warszawie 26 września 2010 roku.
Dziesięć faktów:

1. Wiesława Czapińska, dziennikarka, historyczka i krytyk filmowy, animatorka kultury, autorka książek i scenariuszy filmowych, urodziła się w Bydgoszczy w 1932 roku.

2. Była pomysłodawczynią Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej od 1969 roku młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.

3. Stała się wielką znawczynią biografii Poli Negri, napisała o niej dwie książki „Polita” i „Pola Negri - polska królowa Hollywood”, oraz scenariusz spektaklu „Polita, gwiazda gwiazd”.

4. Była pomysłodawczynią festiwalu Poli Negri. Pierwszy przegląd twórczości filmowej „Pola i inni” odbył się w Lipnie w 2007 roku, a Wiesława Czapińska-Kalenik została jego dyrektorem artystycznym.

5. W czasie pierwszej edycji festiwalu „Pola i inni”, w uznaniu zasług dla Lipna, otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta.

6. W roku 2008 Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri wręczyło jej statuetkę Politkę za wkład w promocję talentu gwiazdy światowego kina pochodzącej z Lipna.

7. Mieszkańcy Lipna w dowód pamięci 27 maja 2011 roku odsłonili w kinie Nawojka tablicę poświęconą tej wyjątkowej przyjaciółce miasta.

8. Jest autorką wielu książek, m.in. „Pokochać film”, „Wielkie romanse Trzeciej Rzeszy”, „Artyści w Trzeciej Rzeszy”, „Magiczne miejsca literackiej Europy”.

9. Była żoną aktora Mieczysława Kalenika, niezapomnianego Zbyszka z Bogdańca z „Krzyżaków” Aleksandra Forda.

10. Zmarła w Warszawie 26 września 2010 roku. Pochowana została na cmentarzu w Radziejowicach.
lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.