Władysław Łokietek - król Polski. Gdzie rezydował?

Czytaj dalej
S

Władysław Łokietek - król Polski. Gdzie rezydował?

S

Trzeci z pięciu synów Kazimierza I, księcia kujawskiego, rezydującego w Brześciu Kujawskim, i jego żony Eufrozyny.

Przyszedł na świat w niełatwych czasach – około roku 1260, po przeszło 100 latach rozbicia dzielnicowego, czyli podziale państwa polskiego na zwaśnione, wciąż walczące ze sobą księstwa.

Te konflikty miały odzwierciedlenie także w rodzinie Łokietka. Jego ojciec stracił część swych ziem po konflikcie z synami z wcześniejszego małżeństwa; byli to Leszek Czarny i Siemomysł. Wkrótce potem Kazimierz I zmarł, a Władysław Łokietek trafił pod opiekę krewnego Bolesława V Wstydliwego, księcia krakowskiego i sandomierskiego. Miał wówczas 7 lat. Eufrozyna pozostała w Brześciu Kujawskim, które było siedzibą księstwa, i zarządzała ziemiami dobrzyńską i łęczycką oraz Kujawami brzeskimi. Po powrocie na Kujawy Łokietek zarządzał tymi ziemiami wraz ze swoim młodszymi braćmi, tymczasem najstarszy z braci, Leszek Czarny, został księciem krakowskim.

Łokietek w pełni uznał jego zwierzchnictwo. Z jego poręki ożenił się z Jadwigą, stryjeczną siostrą wielkopolskiego księcia Przemysła. Ponoć nawet nie upomniał się o posag, którym miało być Zagople – ziemię tę przejął drugi z kolei, starszy przyrodni brat Siemomysł.

Władysław Łokietek  - król Polski. Gdzie rezydował?

W roku 1288, po śmierci Leszka Czarnego, Łokietek został księciem krakowskim. Nie na długo jednak – szybko uległ bowiem innemu pretendentowi do tego zaszczytu, Henrykowi IV Probusowi. Po śmierci Probusa wysiłki Łokietka też nie dawały efektów, w końcu, w 1300 roku, w konsekwencji swoich działań zmierzających do opanowania coraz to nowych obszarów, został wygnany z Polski przez króla czeskiego Wacława II, który również przystąpił do sporu o panowanie nad Polską. Żona Łokietka ukryła się na czas jego wygnania w Radziejowie.

Władysław Łokietek wrócił do kraju w 1304 roku, po śmierci Wacława II. W 1306 roku przejął władzę w Krakowie, nie zakończyło to jednak żadnych sporów. Władcy poszczególnych księstw, a także czescy i brandenburscy sąsiedzi wciąż starali się rozszerzyć swoje terytoria. Do grona tego dołączyli Krzyżacy, zajmując w 1308 roku Pomorze.Tym razem Łokietek szukał dyplomatycznego sposobu rozwiązania sporu – po swojej koronacji na króla Polski w 1320 roku, za zgodą papieża, zorganizował proces polsko-krzyżacki w Inowrocławiu i Brześciu Kujawskim. Wyrok ogłoszony 10 lutego 1321 roku w kościele św. Mikołaja w Inowrocławiu w całości uznawał roszczenia polskie do Pomorza. Krzyżacy nie podporządkowali się tym ustaleniom, w 1327 roku wybuchła więc kolejna wojna. Jej ważnymi momentami były bitwa pod Kowalem i rozejm we Włocławku, wcielenie do Polski Kujaw inowrocławskich i ziemi dobrzyńskiej (1328 rok), opanowanie przez Krzyżaków ziemi dobrzyńskiej i spalenie przez nich katedry we Włocławku (1329 rok), a także bitwa pod Płowcami (27 września 1331 roku), która nie przyniosła rozstrzygnięcia. Ostatnim akcentem tej wojny okazała się wyprawa krzyżacka na Kujawy i oblężenie Brześcia Kujawskiego, do czego doszło w 1332 roku. Łokietek nie był już w stanie odpowiedzieć na te krzyżackie działania. Zmarł 2 marca 1333 roku w Krakowie, tam też został pochowany.

Władysław Łokietek  - król Polski. Gdzie rezydował?

Choć panowanie Łokietka to długi ciąg konfliktów politycznych i zbrojnych, konsekwencją jego działań było ponowne scalenie ziem polskich, a tym samym zakończenie okresu rozbicia dzielnicowego, który trwał aż 182 lata.

Dziś o Władysławie Łokietku przypomina nam pomnik w Brześciu Kujawskim, a w Koronowie grodzisko nazywane Wzgórzem Łokietka; według legendy to właśnie w tym miejscu polscy rycerze przekazali mu insygnia królewskie w 1296 roku. W pamięci potomnych Łokietek zapisał się między innymi także jako władca, który nadał prawa miejskie założonym wcześniej Radziejowowi (1298 rok) i Nakłu nad Notecią (1299 rok).

S

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.