Znani Nieznani z Kujaw i Pomorza 2018. Zwyciężył Eugeniusz Brejski z Włocławka [wideo, zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
JM

Znani Nieznani z Kujaw i Pomorza 2018. Zwyciężył Eugeniusz Brejski z Włocławka [wideo, zdjęcia]

JM

W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu przeprowadzono finał czwartej edycji konkursu „Znani-nieznani z Kujawsko-Pomorskiego”. Zwyciężył Eugeniusz Brejski z Włocławka. Pierwsze miejsce na podium zajął też rok temu.Konkurs „Znani - nieznani z Kujawsko-Pomorskiego” służy promowaniu znanych na świecie osób związanych z kulturą, sportem czy nauką, które pochodzą z naszego województwa. Konkurs zorganizowany został przez województwo kujawsko-pomorskie i marszałka Piotra Całbeckiego, w ramach Święta Województwa.

Podobnie jak w latach poprzednich, konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy z nich - eliminacje - przeprowadzono 28 maja na stronie internetowej lubietubyc.pomorska.pl. Zadaniem uczestników konkursu było udzielenie w jak najkrótszym czasie odpowiedzi na dwadzieścia pytań. Test konkursowy był testem wyboru. W każdym pytaniu były cztery odpowiedzi, ale tylko jedna z nich była poprawna.

Znani i nieznani z regionu
Pytania w etapie pierwszym dotyczyły 24 postaci związanych z naszym regionem. Ich sylwetki zaprezentowano na tej samej stronie, na której później przeprowadzono test. W tym roku uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat życia i działalności następujących osób: prof. dr hab. Wilhelminy Iwanowskiej - astrofizyczki; pisarki Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej; Waltera Nernsta - fizyka, chemika i noblisty; Kurta Lewina - pioniera psychologii społecznej; błogosławionego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego; biskupa Adolfa Piotra Szelążka; Karoli Skowrońskiej - bibliotekarki i działaczki społecznej; fotografki Janiny Gardzielewskiej; Jana Nepomucena-Dziewanowskiego - rotmistrza 1. Pułku Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej; Jana Biziela - lekarza, radnego i działacza społecznego; lekkoatlety Jakuba Krzewiny; Franciszka Domachowskiego - wydawcy i redaktora międzywojennego pisma „Głos świecki”; biegacza Bronisława Malinowskiego; Bolesława Domaszewicza - adwokata, działacza społecznego i propagatora idei niepodległościowej; błogosławionej Marii Karłowskiej; prof. Bogusława Pacek - wojskowego i naukowca; Wiesławy Czapińskiej-Kalenik, dziennikarki, historyczki, krytyka filmowego i autorki książek; lekkoatletki i olimpijki Teresy Ciepły; harcerza Teofila Woźnickiego; hafciarki Stanisławy Betyny; reporterki radiowej Anny Jachniny; skrzypaczki Ireny Dubiskiej; rzeźbiarki Klary Prillowej oraz Antoniego Iglewskiego - powstańca wielkopolskiego.

Do finału weszło dwadzieścia osób, które najlepiej i najszybciej poradziły sobie z tekstem. Byli to: Łukasz Brejski, Wojciech Grupa, Eugeniusz Brejski, Michał Brejski, Renata Brejska, Filip Grupa, Natalia Baczewska, Henryka Baczewska, Cezary Kacprzak, Dorota Gajos, Stanisław Gajos, Wiesław Woźnica, Sergiusz Kaźmierski, Michał Szymczak, Jerzy Donajczyk, Teresa Majkowska, Andrzej Kawalerski, Janina Zalewska, Radosław Babiński oraz Katarzyna Badaszewska.

Finał, w którym uczestniczyło 18 osób (dwoje nie pojawiło się - Andrzej Kawalerski i Wiesław Woźnica) przeprowadzono w formule podobnej do popularnego teleturnieju „1 z 10”. Laureaci zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi sylwetek osób z naszego regionu. Musieli wykazać się także ogólną wiedzą na temat naszego województwa. Pełną emocji rozgrywkę o nagrodę główną - 5 tysięcy złotych - można było śledzić na żywo m.in. na fanpagu Gazety Pomorskiej.

Długa walka o zwycięstwo
Po długich - trwających ponad dwie godziny zmaganiach - do ścisłego finału przeszły trzy osoby. Pierwsze miejsce zajął Eugeniusz Brejski z Włocławka (nagroda 5000 zł), drugie Stanisław Gajos (2000 zł), trzecie zdobył Sergiusz Kaźmierski z Rojewa (1000 zł).

Pan Sergiusz Kaźmierski z Rojewa do konkursu przygotowywał się już od poprzedniego roku. Podobało mu się to, że pytania były ciekawe, mało oczywiste i dotykały szerokiego spektrum tematów. - Nie spodziewałem się, że dojdę do finału, bo konkurencja była bardzo silna - podzielił się z nami tuż przed rundą finałową Sergiusz Kaźmierski.

Pan Eugeniusz Brejski, tegoroczny i ubiegłoroczny laureat, w finale brał udział wraz ze swoją żoną Renatą i dwoma synami. - Cała nasza rodzina pasjonuje się historią, bardzo dużo czytamy. Do konkursu przygotowywałem się razem z żoną, razem się uczyliśmy i nawzajem odpytywaliśmy - opowiada pan Eugeniusz Brejski, który - choć na podium konkursu stanął już po raz drugi - nie spodziewał się kolejnej wygranej.

- Zakres wiedzy był bardzo duży, więc w zasadzie na każdym kroku można było się potknąć - mówi Eugeniusz Brejski. - Z jednych tematów byłem przygotowany bardziej, np. z postaci, z innych - ogólnych nieco mniej.

JM

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lubietubyc.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.